Bohužel zatím zcela opačně je to v České republice a Benešovsko není výjimkou. Karavany sice v českých kempech parkovat mohou, ale plný servis v nich, včetně připojení na elektřinu a pitnou vodu a také s možností vyprázdnit toaletu, najdou mototuristé zatím jen zcela výjimečně.

„Takové, i když počtem stání dost omezené možnosti jsou poblíž Benešova jen v kempu Ostrov v Sázavě nebo v Oáza nedaleko Jesenice v okrese Praha – západ,“ připomněl Václav Pošmurný, odborný konzultant obecně prospěšné společnosti Posázaví, která působí jako destinační management koordinující v celém Posázaví cestovní ruch.

Plný servis by ale už v blízké budoucnosti mohli dostat uživatelé karavanů také poblíž Benešova – na Konopišti. Tuhle lokalitu dobře znají zejména Nizozemci a Němci, a to díky kempu v někdejším Motelu Konopiště. I tam měly jejich karavany poměrně velký komfort. Ale ta doba je už dávno pryč a celé zařízení značně zastaralo.

Parkovací místo pro karavany s plným servisem by mohlo vzniknout na velkém konopišťském parkovišti. Jeho vlastníkem je město Benešov. „Jednali jsme s firmou, která vznik takzvaných stell platzů koordinuje v celém Středočeském kraji a možnost, že by v Konopišti vzniklo místo pro karavany s plným komfortem, je nyní stále na stole,“ uvedl starosta Benešova Petr Hostek.

Stanislav Dvořák, ředitel KIC Benešov pracuje v týmu, který v rámci Středočeského kraje vytváří koncepci sítě takových parkovišť. „V současnosti je to ve fázi tipování a výběru vhodných lokalit a míst a to v návaznosti na další infrastrukturu v dané oblasti. Nic konkrétního ale zatím rozhodnuto není,“ sdělil a připomněl ještě, že jednání pokračují tak, aby mohl být projekt zařazen do rozpočtu kraje na příští rok a bylo tak možné žádat a čerpat dotace na cestovní ruch Ministerstva pro místní rozvoj.

Přesto mluvčí kraje Nicol Lenertová na dotaz ohledně jednání o stáních pro karavany uvedla, že k tomu nemá žádné informace.

V současné době je přístup na velké konopišťské parkoviště řešen prostřednictvím takzvaného systému smart parking, který už funguje i v centru Benešova. Celý systém se dá, a to dokonce dálkově, přeprogramovat. Parkoviště by pak mohli za jiných sazeb používat i řidiči karavanů.

Obytná vozidla by mohla najít místo pro stání v zadní části parkoviště. Tam už osobní auta, ani autobusy, nezajíždějí. Pro karavany tam vznikla jímka, voda i kiosky k připojení k elektřině. Vše ovládané pomocí plateb mincemi, kartami či přes mobily a počítače. „Co se týče občerstvení, je tam poblíž restaurace Nová myslivna,“ připomněl benešovský starosta s tím, že v případě dalšího zájmu by tam mohlo vyrůst i další zařízení.

Problém by nejspíš mohl vzniknout s povolením stavby ze strany památkářů. Celá oblast konopišťského zámeckého parku podléhá pravidlům stanoveným pro památkové zóny. Blízké okolí státního zámku je ochranné pásmo národní památky I. kategorie. V nich státní správa povoluje nové stavby jen výjimečně a pouze po náležitém a důkladném vyargumentování. A samozřejmostí u takových už povolených staveb je nutné, aby co nejlépe zapadly do prostředí, takže musejí mít i náležitou vizuální podobnost se stavbami již existujícími.

„Pokud takové místo pro karavany v Konopišti nakonec skutečně vznikne, bude to jen dobře. Náš region Posázaví by si to zasloužil,“ je přesvědčený Václav Pošmurný. A protože cestování karavanem dobře zná, v rámci své práce se pokoušel vznik stání karavanů už iniciovat. Například v Českém Šternberku nebo Týnci nad Sázavou. Poprvé to nevyšlo kvůli nedostatku místa, napodruhé vzhledem k umístění vyhlédnuté lokality v záplavovém území.

Kolik vznik takových stání bude stát, bude záležet na mnoha okolnostech. Podle vlastích propočtů vycházejících ze zkušeností ze zahraničí odhaduje Václav Pošmurný cenu kolem 150 tisíc na jedno stání. „Samozřejmě bude záležet i na tom, co všechno kemp bude nabízet,“ míní. „V plně vybaveném stání stojí ve Francii jedna noc karavanu 25 až 50 euro. Zaparkování karavanu, jen s elektřinou, ale bez připojení na vodu a jímku, tam vyjde ale jen na zhruba pět euro za noc,“ dodal.