Uskuteční se v kapli sv. Huberta od šesti hodin odpoledne přesně v den, kdy v roce 1914 třeskly v ulicích bosenského Sarajeva výstřely, které navždy změnily celý svět.

Po nich přišla první a pak i druhá světová válka. Velkou část Evropy ovládli nejdříve němečtí nacisté a po nich komunisté vyškolení bolševiky v Rusku.

„Zádušní mše ze Františka Ferdinanda a jeho choť pořádáme už deset let. Vždycky byla v češtině, tentokrát ji ale uděláme slavnostnější, bude v latině," uvedla kastelánka Konopiště Marie Krejčová.

Celebrování mše se ujme Vojtěch Eliáš, odborný asistent na Katedře pastorálních oborů a právních věd Katolické teologické fakulty, Univerzity Karlovy v Praze.

Účast na konopišťské zádušní mši přislíbila majitelka zámku Artstetten v Rakousku, kněžna Anita z Hohenbergu, pravnučka Františka Ferdinanda. Přítomni by měli být i vojáci z klubů vojenské historie z Brandýsa nad Labem, Rakouska a Polska.

„Tito vojáci převezmou při malé slavnosti pamětní kříž," připomněla Krejčová s tím, že je bohoslužba přístupná veřejnosti. Vzhledem k omezenému prostoru je ale potřeba si místo v kapli rezervovat u správy zámku.