Stavba, která byla zahájena v pondělí by měla být dokončena v červnu. Náklady se předpokládají ve výši 6,75 milionu korun, z toho přibližně 5,4 milionu korun pokryje dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj a zbytek zaplatí město jako zřizovatel školky.

„Přístavbu školky jsme zahájili po dvou letech příprav. Těšíme se, že po prázdninách bude navýšena kapacita a školka bude moci přijmout o pětadvacet dětí více. Vybudujeme nový pavilon s novou třídou, novým sociálním zařízením, včetně vybavení," řekla starostka Jílového u Prahy Květa Halanová, která připomněla, že v posledních několika letech se výrazně zvyšuje počet dětí, které do školky jejich rodiče přihlašují.

„Loni se nám díky dotaci podařilo rozšířit školu a letos i školku. Je pozitivní, že jsme začali být úspěšní při čerpání evropských dotací. Před přístavbou byla školka schopna poskytnout umístění 208 dětem, od letošního září bude mít 233 míst. V rámci projektu jsme se zavázali zřídit i tři nová pracovní místa," dodala Květa Halanová.

K přístavbě mateřské školy se vyjádřila i projektová manažerka města Hana Vocetková. Ta uvedla, že žádost o navýšení kapacity byla podána již v dubnu 2012. Tehdy se ale projekt nedostal v prvním kole do schválených. Ke zvratu došlo až v loňském roce po rozhodnutí Regionální rady Střední Čechy, v čele s hejtmanem Josefem Řihákem. Tehdy byla pro dotační výzvu na školky navýšena celková částka z původních osmdesáti milionů o dalších 114 milionů korun.
„Tak se dostalo i na náš projekt s devíti dalšími ve středních Čechách. Dopracovali jsme dokumentace, mohli vybrat dodavatele a stavbu nyní zahájit," poznamenala projektová manažerka města.

Finanční prostředky z fondů Evropské unie se rozdělují prostřednictvím Regionálních operačních programů (ROP) a poskytovatelem je v případě Jílového u Prahy ROP Střední Čechy.

JIŘÍ ZÁPAL