Původně se o místo ve Valdštejnském paláci na pražské Malé Straně chtělo utkat ještě o jednoho uchazeče víc. Jenže Městský úřad v Benešově, kde se potenciální senátoři registrovali, nakonec nezávislého kandidáta Richarda Albrechta, který podle úředníků podal svou přihlášku do voleb pozdě, po termínu, vyřadil.

Před šesti byl mezi dvanácti kandidáty znovu tehdejší senátor Karel Šebek, starosta Neveklova. A také lídr vlašimské radnice, Luděk Jeništa. Právě on se nakonec ve druhém kole, na úkor kolegy z Neveklova, stal senátorem. Nyní však mezi uchazeči chybí. Chce se naplno věnovat práci pro své město. Svou roli nekandidovat sehrálo například i to, že se změnila mapa volebního obvodu číslo 41. Většina z voličů se z Benešovska a Vlašimska přesunula směrem na severozápad, do okresu Praha-východ.

„Nechce se mi kandidovat v regionu, kde nežiji,“ potvrdil starosta Vlašimi s tím, že v senátu poznal, že se i politika dá dělat slušně. „V senátu nejsou tolik vykopané politické zákopy, jako ve sněmovně,“ míní.

Podle zkušeného politika, který před senátorským křeslem seděl právě v tom sněmovním, má senát stále své opodstatnění.
„To se ukázalo třeba před dvěma lety, kdy padla vláda. Senát sice stojí nějaké peníze, ale v rámci státního rozpočtu, to takovou roli nehraje,“ řekl.

Kdo se za 41. senátní volební obvod do zákonodárného orgánu dostane, bude jasné po prvním, nebo nejpozději po druhém kole senátních voleb. To první se koná ve stejném termínu jako komunální volby, v pátek 5. a sobotu 6. října. Pokud v něm žádný z kandidátů nezíská více než padesát procent hlasů těch, co přijdou volit, pak do druhého kola postoupí dva nejúspěšnější kandidáti. Pak už bude stačit prostá většina. Hlasovat se bude znovu v pátek a sobotu 12. a 13. října.

Komu tam možná dáme svůj hlas? Třeba někomu z dvojice benešovských komunálních politiků. Jedním z nich je místostarosta Benešova Jiří Švadlena. Ten kandiduje za Babišovo hnutí ANO 2011. Druhým je pak krajský zastupitel a předseda krajského Výboru pro dopravu Ivan Cinka, člen KSČM.

„Pokud se stanu senátorem, mohl bych navázat na práci v komunální i krajské politice. Mám zkušenosti i z práce ve fabrice a na stavbách. Nejen odtud vím, že prosperita, o které se teď tolik mluví, se prakticky netýká lidí s podprůměrnými příjmy, kterých jsou dvě třetiny. Proto podpořím vše, co povede ke snižování nákladů na bydlení, nebo znemožní lichvu a vnucované zadlužování,“ plánuje Cinka.

Druhý z kandidátů s bydlištěm na Benešovsku, Jiří Švadlena, včera mobil nezvedl. Ve hře ale bude i další místoratrosta, tentokrát Říčan u Prahy, Zdeněk Hraba. Ten zastupuje zájmy Starostů a nezávislých. Právě jemu dává současný senátor Luděk Jeništa největší šanci uspět.

„Má zkušenosti z komunální politiky a především je to advokát, zná dobře zákony a to je pro práci v senátu také hodně důležité,“ vysvětlil Hrabovy přednosti vlašimský starosta.

Občanskou demokratickou stranu bude ve volbách do senátu reprezentovat politolog Jiří Kozák. ČSSD nasadí o boje o křeslo senátora také právníka, Petra Petržílka. Piráti zase budou spoléhat na vědomosti a znalosti odborníka na vzdělávání, Petra Chaluše. SPD vyráží do klání o senát s Miroslavem Křečkem. Do senátu chce dostat také Jan Borgula, který je stavebním technikem. Je nominantem KDU-ČSL. Stranou nezůstane ani TOP 09, která vsadila na ženu. Je jí spisovatelka a také manažerka Terezie Radoměřská. Stranu soukromníků České republiky bude v senátních volbách zastupovat Aleš Hemer a nezávislým kandidátem pak je Martin Šveda.