Ze čtyřiadvaceti rozhleden, které byly v loňském roce postaveny, se na prvním místě se šedesáti hlasy umístila Špulka u Lbosína. Na druhém místě pak skončily hned dvě rozhledny, a to Cibulka u Oloví na Sokolovsku a Čáp u osady Skály na Náchodsku. Bronzová pozice patří rozhledně Vysoká u Tachova na Tachovsku.

„Na speciální e-mail přišly během března hlasy od 229 milovníků turistiky," uvedl místopředseda a zároveň tiskový mluvčí Klubu přátel rozhleden Pavel Gejdoš, který poznamenal, že ocenění se dočká i jeden účastník hlasování pro vítěznou rozhlednu, který obdrží zbrusu novou knihu o nových rozhlednách z pera cestovatele, cykloturisty a spisovatele Jiřího Štekla.

„Výherkyní se stala Martina Vachtlová z Benešova," prozradil Pavel Gejdoš, který vysvětlil důvod tohoto hlasování.

Podle jeho slov vypsal celostátní Klub přátel rozhleden anketu i proto, aby přiměl veřejnost zamýšlet se nad architektonickou podobou a také lokalitami nově postavených rozhleden, které v posledních letech rostou doslova jako houby po dešti.

„Výsledky ukázaly, že zaujmout dokáží architektonicky zcela unikátní stavby jako je Špulka a Cibulka, a místa s jedinečným výhledem. To se týká rozhledny Čáp," dodal tiskový mluvčí.

Přesně za týden oslaví rozhledna Špulka na kopci Březák u Lbosína na Divišovsku své první narozeniny. Za tu dobu jí i naučnou Ptačí stezku, která byla součástí projektu výstavby rozhledny, navštívilo nespočet jednotlivců, ale i celých skupin.

Bohužel se našli i tací, kteří na Špulku, která dostala jméno po svém neobvyklém vzhledu připomínajícím špulku na nitě, přijeli škodit.

Krátce před plánovanou kolaudací tam nějaký vandal, pravděpodobně vozidlem SUV poškodil přímo u paty rozhledny kamenné dláždění ve tvaru mikroregionu Chopos.

„Naštěstí máme ještě nějaké kameny v zásobě, tak mapa půjde snad opravit," uvedl tehdy Miroslav Kratochvíl ze sdružení obcí Chopos, které vybudování téměř osmatřicetimetrové rozhledny s vyhlídkovou plošinou, na kterou návštěvníci stoupají po sto padesáti schodech, a relaxačního areálu kolem ní připravovalo a budovalo.

Při návštěvě Špulky si přijdou na své i vyznavači geocachingu, kteří uvítají umístění dvou kešek, věnovaných rozhledně a Ptačí stezce.