Už více než měsíc nezdobí výrobní areál na kraji Dolních Kralovic firemní logo firmy Grammer, ale Mubey. Společnosti, která s využitím nových technologií odlehčené konstrukce, nových materiálů a metod zpracování vytváří inovativní řešení pro konstrukci odlehčených vozidel.
 

„Firma Mubea začala v Dolních Kralovicích oficiálně fungovat od 1. dubna letošního roku, jelikož do 
31. března měl s námi podepsanou smlouvu Grammer," vysvětlil starosta Dolních Kralovic Antonín Bašta. To, že ve skutečnosti „přišla" Mubea do městyse na samém okraji okresu Benešov a na rozhraní Středočeského kraje a Vysočiny už na začátku února, bylo prý pouze na dohodě mezi ní a Grammerem.
 

V té době si Mubea začala upravovat dolnokralovický areál podle svých potřeb. Do hal instalovala odsávání, klimatizaci a další věci, které musela pro splnění všech daných předpisů mít, a pozvolna začala na Benešovsko převádět své pracovníky z jiných provozů. Kromě toho hledala další nové zaměstnance. V současné době má tedy podle slov Antonína Bašty firma, která nakonec obsadila všechny tři sekce rozlehlého výrobního areálu kolem 120 až 130 zaměstnanců. 
 

„Zhruba od druhé poloviny roky by měli prý přijít další lidé a měla by se sem přestěhovat z Žebráku jedna část provozu. Zatím je to všechno více méně ve fázi příprav. Jak oni říkají od 
35. týdne by se toho tady mělo rozjet víc," vysvětlil Antonín Bašta.
 

Předchozí nájemce rozdělil areál na sekce A, B a C. Právě na „Béčko" měl majitel objektu, městys Dolní Kralovice, dva zájemce. Jenomže když vedoucí představitelé Dolních Kralovic spočítali náklady na oddělení jednotlivých subjektů, žádost druhého zájemce zamítli.
 

„Béčko bychom museli oplotit, nainstalovat nejspíš automatická vrata, udělat samostatnou přípojku vody a elektřiny. V ten okamžik by se náklady vyšplhaly na jeden milion korun a to by se nám v žádném případě nevrátilo," vysvětlil Antonín Bašta.
 

Smlouva by zněla na pět let a při čtyřiceti tisících ročně, o které by druhá firma Mubeu přeplatila, by se náklady na stavební úpravy umořily o „pouhých" dvě stě tisíc korun. Osm set by pak musel městys investovat ze svého rozpočtu.
 

„Jak se teď ukazuje, ani ony všechny tři sekce, které jsme jim pronajali nebudou Mubee nakonec stačit. Proto si připravují projekt na rozšíření s tím, že v průběhu jednoho roku by to chtěli dát z větší části dát provozu," uvedl starosta Antonín Bašta, který poznamenal, že nájemní smlouva mezi městysem Dolní Kralovice a firmou Mubea zní na dobu pěti let. 
 

A kdo se posadí do ředitelského křesla v „nové" Mubee?
 

„Kdo bude ředitelem nevím, ale bývalý ředitel firmy Grammer Zdeněk Šedivý, je v současné době jmenovaný provozním vedoucím," dodal starosta Dolních Kralovic, který se netají tím, že by přivítal, kdyby post šéfa obsadil právě on. Minimálně proto, že tamní výrobní areál dobře zná.