Očkování totiž není pro zaměstnance nemocnic ani jiných zdravotnických zařízení povinné a podle dostupných informací, ministerstvo zdravotnictví povinné očkování proti chřipce pro lékaře, sestry či pomocný zdravotnický personál ani v dohledné době nechystá. Podle Jindry Taterové, vedoucí protiepidemického oddělení benešovské hygienické stanice by to ale část problémů vyřešilo. V každém případě alespoň onemocnění personálu. Je třeba si totiž uvědomit, že v chřipkové sezóně je onemocnění rizikové nejen pro pacienty, ale i pro zdravotníky.

„U zdravotnického personálu se očkování proti chřipce pouze doporučuje, povinné skutečně není," potvrdila Jindra Taterová.

„Bohužel to není ošetřeno vyhláškou, tudíž se to nedá plošně nařídit," vysvětlila vedoucí protiepidemického oddělení.

Podle jejích slov benešovská hygienická stanice kontrolu proočkovanosti proti chřipce dělá. Takže kolik procent populace na okrese je očkované ví, ale nelze určit kolik z toho je zdravotníků.

„Vím, že někteří lékaři se očkovat nechávají, ale jejich počet vám opravdu nedokážu říct," dodala Jindra Taterová.

Jsou ovšem nemocnice, kde jejich vedení může u zdravotníků, kteří se pohybují na vysoce rizikových pracovištích, jako je jednotka intenzivní péče, anesteziologicko-resuscitační oddělení nebo třeba onkologie očkování požadovat. V případě, že zaměstnavatel očkování nařídí, tak ho i uhradí.

Očkovat by se měli nechat ale i zdravotníci v léčebnách dlouhodobě nemocných, domovech seniorů či praktičtí lékaři. I oni mohou pacienty nakazit.

„U nás je to jako u jiných zaměstnavatelů. Ti zaměstnanci, kteří se sami rozhodnou nechat se naočkovat proti chřipce, naočkovaní jsou, ti, kteří ať už z jakéhokoliv důvodu očkovaní nechtějí, naočkovaní nejsou. A my jako zaměstnavatel nemáme žádnou zákonnou úpravu, kterou bychom jim to mohli nebo měli možnost nařídit. Je to na svobodném rozhodnutí každého zaměstnance," uvedl tiskový mluvčí Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov Petr Ballek.