Důvodem k takovému opatření je negativní zkušenost z června, kdy se na soukromém pozemku v nedaleké osadě Pařezí konala neohlášená technopárty a zákonné normy i postup vedení obce ve spolupráci s Policií ČR se ukázal jako neúčinný. Na více než pět desítek technařů, kteří výkonnými soundsystémy napájenými vlastní centrálou produkovali hluk, si stěžovali lidé až na Jemništi nebo v Postupicích.

„Dle metodiky ministerstva nelze neoznámenou akci zakázat. Domluva s organizátory akce nebyla možná. Policie potvrdila, že má souhlas vlastníka pozemku s konáním akce a ten zase nemá povinnost o uzavřené smlouvě informovat obec," přiblížil situaci těsně před hudební akcí chotýšanský starosta Bohuslav

Kovář v obecním zpravodaji s tím, že nejprve nechal ve spolupráci s policií vyklidit neoprávněně zabraný obecní pozemek, na který nechal poté vyvézt cisternu močůvky.

Neobvyklé opatření částečně zabralo, akce k nelibosti místních však pokračovala po celou sobotu a podle sdělení starosty Chotýšan přivolaní policisté razantněji nezasáhli ani při rušení nočního klidu, přestože je starosta na místě opakované žádal o ukončení akce.

„Vše řešili pouze domluvou s tím, že jde o soukromou akci na soukromém pozemku. K avizovanému odebrání části techniky také nedošlo," komentoval činnost zasahujících policistů Bohuslav Kovář.

Nepomohla ani krajská hygienická stanice v Benešově, která nemůže na místě zasáhnout, jedná-li se o soukromou akci. Akreditované měření hluku může zajistit v případě, že je akce nahlášená dva dny dopředu, aby mohli být zajištěni pracovníci s technikou z Příbrami nebo z Prahy. Dle vyjádření odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva vnitra k této problematice je téměř nemožné v okamžiku zjištění, že taková akce přesahuje stanovené limity na místě účinně zasáhnout. Ochrana lidí před hlukem je tak prakticky nemožná. Technaři podle chotýšanského starosty mají kličky kolem technopárty dobře zvládnuté a využívají mezery v zákoně.

„Takový typ akce se za mého působení konal vůbec poprvé a je třeba se z této zkušenosti poučit. Dosavadní vyhláška o rušení nočního klidu je neúčinná. Necháme se inspirovat vyhláškou měst, kde už tyto zkušenosti mají, například v Novém Kníně. Je třeba se dohodnout s Policií ČR na společném postupu při zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku. Máme informace, že by tu technopárty mohly pokračovat, protože tito lidé mají vytipovány další soukromé pozemky k pořádání podobných akcí, které jsou pro místní obyvatele a životní prostředí v obci zcela nežádoucí.," dodal Bohumil Kovář s tím, že se pokusí být napříště lépe připraveni.

KAREL CHLUMEC