Od začátku příštího měsíce v Bystřici kvůli úsporám už nenajdete Kulturní středisko, jednu z organizačních složek města. Na půl úvazku tam nacházela práci jedna zaměstnankyně. Na starosti mělo Kulturní středisko například gratulace k životním jubileím či vydávání radničního periodika, Hlasu Bystřice.

S nižším příspěvkem musí počítat také jedna z nejpilnějších nositelů kultury ve městě, Mateřské centrum Kulíšek. Na mzdu její manažerce město až do dubna přispěje 20 tisíci korunami měsíčně, od května ale už pouze tisíci patnácti.

Více peněz, celkem 2,4 miliónu korun (loni 1,2 milionu) naopak Bystřice vydá na bezpečnost silničního provozu nebo údržbu komunikací (9 proti předchozím 4 milionům).

Provoz sportovní haly přijde Bystřici letos na 1,4 milionu korun. „Loni jsme od uživatelů sportoviště vybrali 385 tisíc korun,“ odpověděl při zastupitelstvu starosta Daniel Štěpánek na dotaz Petra Slavíka.

V rozpočtu Bystřice počítá například také s vydáním 180 tisíc korun na zřízení autobusové zastávky U Brehovských na Náměstí II Odboje, 120 tisíc na oplocení fotbalového hřiště nebo 1,7 milionu korun na zvýšení bezpečnosti před školou.

V kolonce místní správa, kde jsou zahrnuty také mzdy zaměstnanců radnice, se pak proti loňským 5,8 milionu korun zvýšila částka na 6,3 milionu (3,3 milionu půjdou právě na výplaty). Další část této položky tvůrci rozpočtu sestavili kvůli vybavení radnice počítačovou technikou a nákupem software.

„Chceme odbourat neefektivní sešítkový systém,“ obhajoval návrh starosta.

Na požární ochranu a městskou policii vydá letos Bystřice po milionu korun. Peníze, v řádech statisíců, ale pošle i jednotlivým městským částem. Samotné město zkrášlí investice 15,2 milionu, osady pak celkově 4,5 milionu korun.

Bystřice ale přispěje i na některé mimoměstské akce. Pětadvacet tisíc zastupitelé přiklepli pořadatelům Nesvačilského aerovíkendu, podniku určeného především milovníkům letadel na Letišti Benešov. Naopak padesát tisíc korun se jim pro Hospic Dobrého pastýře v Čerčanech zdálo moc.

„Já bych chtěl pro své oddělení také peníze,“ poukazoval na částku navrženou hospici zastupitel a současně primář interního oddělení Nemocnice Rudolfa a Stefanie Josef Stibor.

„Bystřice není tak bohatá, máme svých problémů dost,“ argumentoval Libor Topol.

Proti snížení částky se postavila jen lékařka Růžena Dvořáková.

Zastupitelé však potom hlasováním na návrh svého kolegy, Josefa Hendrycha, ředitele dalšího zdravotnického ústavu, RÚ Kladruby, určili částku pouze dvacetitisícovou.