Také benešovská nemocnice nejvíc potřebuje všeobecné a praktické setry. Těch ještě roce 2017 v ústavu chybělo, zejména na interně a chirurgii, dvaadvacet. „Nyní je to kolem sedmi úvazků. To sice není úplně alarmující číslo, ale samozřejmě to v našich provozech cítíme,“ přiznal ředitel řízení lidských zdrojů.

Právě příchod Ukrajinek by měl pomoci doplnit chybějící zdravotnický personál. O to se nemocnice pokoušela už před několika lety. Mise na východ ale neuspěla. Teď je situace jiná.

Pro urychlení administrativního procesu, protože se jedná o pracovníky ze země mimo Evropskou unii, se benešovská nemocnice znovu přihlásila do projektu Ministerstva průmyslu a obchodu ČT. Projekt Zvláštní postupy pro vysoce kvalifikované zaměstnance z Ukrajiny a Indie, získává žádosti týkající se i zdravotnických pracovníků.

Smyslem získání nelékařských zdravotnických pracovníků z Ukrajiny je stabilizace, doplnění stavů a zároveň příprava na otevření rekonstruovaných oddělení NRS.

„V tuto chvíli si nemocnice vybrala už šestnáct nelékařských zdravotnických pracovníků,“ doplnil Miroslav Kolanda s tím, že v létě nastoupí všeobecná sestra a zdravotnická záchranářka, dalších osm všeobecných či praktických sester dorazí na podzim. Zbylých šest do konce letoška nebo začátkem příštího roku.

Příčinou nedostatečného personálního stavu benešovské nemocnice jsou odchody sester do penze, na rodičovskou dovolenou nebo za lepším výdělkem.