Nemocnice je ale podle mluvčího Petra Ballka schopna rychle přebudovat i další dvě oddělení na covidová. „Celkově bychom měli poskytovat péči pacientům na až stovce lůžek,“ potvrdil.

Od pátku nemocnice také zakázala návštěvy pacientů na všech odděleních. Výjimky tvoří otcové u porodu a příbuzní se rovněž dostanou ke svým blízkým, kteří jsou v terminálním stadiu. Vždy je však nutné domluvit se s ošetřujícím lékařem.

Nemocnici také chybí především střední zdravotnický, ale i nezdravotnický personál. Také proto podle krajského radního pro zdravotnictví Pavla Pavlíka patří benešovská nemocnice k těm zařízením, která mají podanou žádost o pomoc vojáků. Navíc i v Benešově se potýkají s nedostatkem monoklonálních léků.

Covidárium s 26 lůžky zřídila benešovská nemocnice v pavilonu interny.
Benešovská nemocnice zřizuje covidária a ruší návštěvy u lůžek pacientů

„Těchto léků nemáme dostatek,“ přiznal v pondělí hodinu po poledni ředitel nemocnice Roman Mrva. „Máme posledních pět dávek pro objednané pacienty. Podle aktuálních informací by další léky měly být již v České republice a dnes či zítra by měly být distribuovány do naší nemocnice,“ dodal.

Od pondělí vedení nemocnice také zrušilo nebo maximálně omezilo plánované operace na odděleních ORL a chirurgie. V Benešově se nyní léčí 30 lidí na covidové jednotce oddělení interny, dva pacienti leží na ARO a jeden na JIP.

Antigenní testování na nemoc covid-19. Ilustrační snímek
Testování ve firmách začíná znovu. Ale jen pro neočkované a starší 60 let

A jaký názor mají lékaři na hospitalizace neočkovaných pacientů? „Tito lidé musí počítat s následky, které očkované potkat nemusí,“ uvedl lékař, ale nepřál si zveřejnit jméno.

„Jako lékař budu léčit stejně očkovaného i neočkovaného. Dělat mezi pacienty rozdíly, by bylo neetické a myslím, že se k tomu žádný lékař nesníží. Před doktorem jsou si pacienti rovni ať se jedná o masového vraha nebo Ježíše. Pořád je to člověk s nějakým problémem, kvůli kterému hledá u lékaře pomoc. Do toho žádné emoce nepatří. A jestliže jsou někteří zdravotníci nepříjemní, pramení to jen z jejich přepracovanosti,“ míní lékař.

Co jsou monoklonální protilátky proti SARS-CoV-2
Neutralizační monoklonální protilátky proti viru SARS-CoV-2 jsou novou možností terapie COVID-19 pro pacienty s mírným průběhem onemocnění a vybranými rizikovými faktory. Léčbu indikuje praktický lékař nebo jiný ambulantní specialista, pokud pacient splňuje indikační kritéria. Jedná se o ambulantní jednorázové podání intravenózní infúze.
Zdroj: Fakultní nemocnice Bulovka