ON-LINE reportáž o koronaviru najdete ZDE

Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov v okrese nemá žádnou alternativu. Ta vlašimská vzala v rámci shora uvedených okolností za své a dnes je z objektu dům s pečovatelskou službou. Přes to všechno je podle zřizovatele benešovské nemocnice, jediného akcionáře, Středočeského kraje, na případný prudký nárůst pacientů s těžkým průběhem onemocnění covid-19, ústav připraven.

„Počet lůžek odpovídá počtu pacientů potřebných k léčbě, nemáme s počtem lůžek limit, na příjem pacientů jsme připraveni,“ odpověděl včera na dotaz Benešovského deníku Jan Nováček, mluvčí Středočeského kraje.

Současně potvrdil, že aktuálně je v Nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov hospitalizováno 11 covid pozitivních pacientů a jeden z nich je připojen na plicní ventilaci. Podle bezpečnostní rady kraje mají oblastní nemocnice k dispozici 139 lůžek pro pacienty s covid 19. A ta, pokud to bude potřeba, poslouží i případným pacientům s bydlištěm na Benešovsku, kteří spádově patří do benešovské nemocnice.

„Ke středě 23. září je v krajských nemocnicích hospitalizováno 39 pacientů s onemocněním covid-19,“ dodal ještě Jan Nováček.

Kolik lůžek celkově pro nemocné s covidem-19 v Benešově je, ale mluvčí nesdělil. Také proto nejspíš stále platí informace, kterou v rámci první vlny covidu-19 sdělilo vedení nemocnice.

Pro těžké případy by mělo být celkově k dispozici 44 lůžek. Čtyřiadvacet z nich je podle předsedy představenstva nemocnice Romana Mrvy schopných poskytnout pomoc i pacientům s nutnou oxygenoterapií, tedy řízenou plicní ventilací. V nemocnici je ale také dalších dvacet karanténních lůžek. „Zdravotníci u nás v nemocnici zvládají dlouhodobě obsluhovat deset ventilovaných lůžek,“ potvrdil Roman Mrva.

Počet ventilátorů nutných pro záchranu životů v benešovské nemocnici pomohla ještě navýšit sbírka občanů. Ti dali na transparentním účtu dohromady téměř 300 tisíc korun, což je částka potřebná k nákupu jednoho přístroje.

K nejohroženější skupině obyvatel patří senioři. Také proto tři krajská zařízení sociální péče, domovy seniorů v Benešově, Jankově a Vojkově zpřísnily režim návštěv, tedy snížili potenciální nebezpečí zavlečení nákazy covid-19. Zatímco v benešovském „důchoďáku“ smí jednoho klienta navštívit jen jedna osoba a to navíc předem s vedením zařízení domluvená a u vchodu do objektu, ze zbylých dvou ústavech jsou prozatím návštěvy zcela zastaveny.