Například ve středočeských krajských nemocnicích v Kladně a v Kolíně mají pro léčbu i metodu MLS, což je zkratka pro Multiwave Locked System, tedy pro vysokovýkonný laser. V jiných krajských nemocnicích, k nimž patří například i Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, takovou metodu nevyužívají.

V současnosti mají benešovští zdravotníci k dispozici monoklonální léky. Těch si nemocnice udržuje stále dostačující množství, aktuálně je to deset dávek. Je zde ale problém. „Monoklonální léky jsou účinné na variantu delta, ale na omikron nikoliv. Na další mutace nevíme,“ přiznal ředitel nemocnice Roman Mrva.

Proto je kvůli správné léčbě nejprve potřeba určit typ viru PCR testem. Příznaky nákazy jsou totiž velmi podobné nachlazení nebo chřipce. To platí od původních variant přes deltu až po omikron.

„Nepozná to ani pacient, ani lékař. U omikronu navíc tak často nedochází ke ztrátě chuti a čichu a kvůli tomu je rozlišení ještě složitější," potvrdil Pavel Dlouhý, předseda Společnosti infekčního lékařství České společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Lékaři mohou podle něj použít jako prevenci Remdesivir nebo nová antivirotika. Ta, jak potvrdil i Roman Mrva, nakupuje také Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov. Konkrétně se jedná o Lagevrio a Veklury.

Důvod upozaďování monoklonálních léků je jasný. Varianta omikron totiž tvoří už více než 80 procent případů. Zdravotníkům se proto dostávají do ordinací i nová preventivní antivirotika. Molnupiravir do Česka dováží společnost Merck, obdobný lék Paxlovid zase firma Pfizer.