ON-LINE ke koronaviru ZDE

„Už podruhé tady máme materiálu na roušky plné auto. Kolegyňka Klárka Pěkná ho získala od lidí z Pyšel a teď ho povezeme dál,“ uvedla v telefonátu Hana Slámová, vychovatelka z pyšelské školní družiny, která organizačně zajistila transakci materiálu.

Pro „kontraband“ z Pyšel se na na parkovišti v někdejších Pražských kasárnách stavil také benešovský zastupitel Pavel Pavlík a Jan Zamrazil, řidič sanity. První náklad látek nakládal do svého auta s cílem dovézt ho do centra dobrovolníků v Domě s pečovatelkou službou na Malém náměstí. Ten druhý s ním zamířil domů, k mamince.

„Ta roušky šije už týden a má z toho bolavé celé prsty. Ušila jich už přes sedm set,“ potvrdila Hana Slámová s tím, že roušky pro sestru zaměstnanou v porodnici a její kolegy vyráběla i Dana Kostínková z Neveklova a pro cestáře z SÚS Benešov zase Kateřina Bychlová.

Už druhým týdnem pomáhá také Pavel Pavlík. Společně s dalšími dobrovolníky seniorům obstarává nákupy. „Materiál na roušky vezu ale úplně poprvé,“ přiznal.

Látky, které do DPS dovezl pak přebírají další dobrovolníci - švadlenky. Jejich šikovné ruce vyrobí roušky a ty jsou pak distribuovány dál. Celá záležitost vychází z dobrovolnické iniciativy s názvem Benešov pomáhá. Zprvu byla určena lidem nad 65 let, ale nyní směřuje i na další ohrožené skupiny – chronicky nemocné nebo maminkám s malými dětmi, které se v současné době „jen“ bojí vyjít ven. Cílem je pomáhat nejen s nákupy, ale i s dalšími záležitostmi. Třeba poštou.

„Dokonce jsem jedné paní platil inkaso,“ řekl Pavel Pavlík, člen jedné z politických stran, ale odmítl, že by dobrovolnictví mělo jakýkoliv politický podtext. „Politika jde stranou. Já tuhle službu ani neorganizuji, jen jsem jedním z vojáků v poli,“ dodal.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník