Jedná se v podstatě o soutěž, jejímž cílem je ocenit ty, kteří dávají pracovní příležitosti také fyzicky handicapovaným lidem. A právě takové oceňování se za Středočeský kraj uskutečnilo Benešově.

I když soutěž vyhlašovaná obecně prospěšnou společností Rytmus Benešov má tradici dlouhou osm let, organizátoři vyhlásili teprve jejího šestého vítěze. „To proto, že výsledky vyhlašujeme ob rok, vždy v sudých letech," vysvětli ředitel o.p.s. Pavel Goby s tím, že obdobná soutěž se koná i v jiných krajích. Jejich vítězové pak postupují do celostátního, nesoutěžního kola.

V předešlých ročnících nominovali firmy do soutěže samotní invalidní zaměstnanci. Tentokrát tak mohl učinit každý. Proto se klání zúčastnilo celkem 32 firem.

Letošní novinkou byla kategorie nazvaná Skokan roku.

„Tuhle kategorii jsme vyhlásili pro firmy, které člověka se zdravotním postižením zaměstnávají méně, než jeden rok," připomněl Pavel Goby. „Pro firmy je právě první rok zaměstnávání takových lidí velice obtížný," tvrdí Goby.

Body firmy sbírají například za to, jak dlouho tam invalida pracuje, zda má podepsanou smlouvu na dobu určitou, neurčitou či pracuje pouze na základě dohody 
o provedení práce. Svou váhu mají v bodování i pracovní podmínky ve firmě nebo to, zda takový pracovník jen vykonává činnost, nebo ho firma bere i na své vlastní akce či školení.

Skokanem roku se v soutěži Stejná šance staly technické služby města Zruče nad Sázavou na Kutnohorsku.

V hlavní kategorii skončila na třetím místě firma Auto Brejla s provozovnou ve Vlašimi, druhé místo obsadila Charita Kutná Hora.

„Vítězem se pro tento rok stal kolínský Autosalon Louda," připomněl společnosti Rytmus Pavel Goby, ale upozornil ještě, že dík patří všem zúčastněným. „Pro nás jsou vlastně vítězem všichni. Kdo byl nominován. Velice si ceníme toho, že existují i v současnosti firmy, které dají práci zdravotně postiženým," dodal Pavel Goby.

Program obohatili svými vystoupeními žáci a kantoři ze ZUŠ Benešov.

Benešovská nemocnice zaměstnává také klienty z Odlochovic a je s nimi spokojená
Benešov – Soutěže Stejná šance – zaměstnavatel roku se pravidelně zúčastňuje také Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov. v Jednom z předešlých ročníků se dokonce stala jejím vítězem.

„Trochu nás mrzí, že jsme neobhájili," uvedl při slavnostním vyhlašování výsledků v aule gymnázia ředitel NRS Benešov Petr Hostek, ale připomněl, že právě to, že se nemocnice tentokrát nepostavila na pomyslnou bednu je pro ní výzvou do budoucna. „U nás pracují lidé z ústavu z Odlochovic," připomněl ředitel Petr Hostek. „Někteří pracují na údržbě, jiní v úklidu. Máme s nimi jen samé dobré zkušenosti. Jsou pracovití a nesnaží se si svůj úkol nějakým způsobem zjednodušovat nebo se někam zašívat, jsou upřímní a je s nimi výborná spolupráce," zhodnotil ředitel nemocnice. Pokud to půjde, pokusíme se ještě rozšířit možnosti jejich uplatnění u nás," dodal Petr Hostek.

Postižení pracují
 i ve výzkumu
Benešov – Ocenění za podporu v zaměstnávání osob se zdravotním handicapem získala také firma Biopharm Výzkumný ústav biofarmacie a veterinárních léčiv Chotouň u Jílového. Cenu v aule gymnázia převzal Libor Sedlák (na snímku). „Snažíme se takovým lidem vytvořit co nejpříznivější podmínky, aby při práci u nás neměli problém," uvedl na otázku, čím si firma ocenění zasloužila, Libor Sedlák.