Elektrické tasery, které dosud používají jen speciální policejní jednotky, by brzy mohli dostat do rukou policisté i městští strážnici. Umožňuje to novela policejního zákona, platná od 1. ledna.
„Zatím jsme o tom neuvažovali,“ uvedl vrchní strážník Městské policie Benešov Luboš Baranec.
„Abych pravdu, řekla, tak o tom vůbec nic nevím. Asi je to moje chyba, ale vážně jsem o tom neslyšela,“ uvedla na dotaz Benešovského deníku mluvčí středočeské policie Soňa Budská.
Pořádkoví policisté i strážníci se tak při zásahu proti agresorovi budou i nadále muset spolehnout jen na své svaly, hmaty a chvaty sebeobrany, obušek, slzotvorný plyn, pouta nebo na služební zbraň.
Pomoc paralizéru jako naprosto bezpečného prvku sebeobrany je ale diskutabilní. Zásah taserem může totiž vyvolat srdeční arytmii či dokonce infarkt. A to nejen u lidí se srdečními problémy.
„Pokud bychom chtěli elektrické paralizéry používat jako služební zbraň, určitě bychom se nejdřív poradili s lékaři. Přece jen jsou lidé, kteří na tom nejsou zdravotně dobře, a jim by elektrický výboj mohl způsobit zdravotní problémy,“ řekl Luboš Baranec.
Elektrický taser vypadá jako větší pistole. Uživatel smí použít jen jeden výstřel. Je to méně bolestivé, než zásah ze zásuvky, člověk během asi pěti vteřin pociťuje tupou bolest. Aby ho mohli strážníci taser používat, musí být proškoleni, jako na jakoukoli jinou zbraň.
„Kdybychom se rozhodli je používat, nejdřív bychom vše důkladně projednali s městem,“ doplnil Baranec.

Anketa

Jiří Holík
Nesvačily

Myslím, že policie by paralizéry používat neměla. Podle mě je to velmi nebezpečné.

Ivana Barková
Benešov

O tom jsem nikdy nepřemýšlela, ale asi ano, to co se tu děje je totiž hrozné.

Jana Hozová
Benešov

No to by asi používat neměli, radši by je měli vzít obuškem, když si to zaslouží.

Marie Trejbalová
Benešov

Na nějaké nezvladatelné případy by je používat měli, když jsou útoční