Poplatky v Pyšelích lze platit od pondělí 18. ledna
Obyvatelé Pyšel mohou poplatky pro letošní rok začít posílat na konto města od pondělí 18. ledna. Platit lze osobně v pokladně úřadu nebo bezhotovostně převodem na účet města. Žadatelé, kteří chtějí letos změnit objem odpadových nádob, musí vyplnit a zaslat na radnici nové prohlášení a to nejpozději do pátku 15. ledna. Tiskopis lze jednoduše najít na úvodní stránce webu města. Při platbě za likvidaci komunálního odpadu převodem si obyvatelé musí pro známku, kterou pak vylepí na popelnici, dojít do pokladny městského úřadu. Chovatelé psů by také měli vědět, že letos za prvního psa zaplatí do městské kasy 300 korun a za druhého a dalšího pak o 150 korun více. Důchodci platí za prvního psa jen 150 korun.

Zemřel emeritní člen Akademie věd ČR, historik Vlastislav Lacina
Ve věku nedožitých devadesáti let zemřel na sklonku loňského roku Vlastislav Lacina, emeritní člen Historického ústavu Akademie věd ČR. Téměř půlstoletí se tam věnoval novodobým českým dějinám. Vlastislav Lacina se narodil 27. července 1931 v Blaženicích, obci asi 15 kilometrů na západ od Benešova. V kraji mezi Vltavou a Sázavou prožil i většinu svého mládí. Při rozšiřování cvičného prostoru pro oddíly SS v roce 1942 vystěhovali nacisté i jeho rodinu a ta našla dočasné útočiště v Rožďalovicích u Nymburka. Zde Vlastislav Lacina začal svá středoškolská studia, které po válce dokončil opět v Benešově.

Mají šanci na vrácení půlky nájmu za tři letní měsíce
Nájemci, kteří mají s městem smlouvy na pronájem prostor pro podnikání a jejichž činnost byla nařízením vlády omezena a na podzim kvůli tomu museli uzavřít, mají nyní možnost podat žádost na Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR o kompenzaci poloviny nájemného za červenec, srpen a září roku 2020. Není třeba, aby město participovalo na odpuštění této části nájemného, jak tomu bylo na jaře. Termín pro podání žádostí v rámci této druhé výzvy je do čtvrtka 21. ledna.

Pro obnovu svých památek mohou žádat města o pomoc
Také letos si majitelé kulturních památek mohou požádat na radnicích obcí s rozšířenou působností o finanční podporu na jejich zvelebování. Dotace poskytuje Ministerstvo kultury a v rámci jejího programu mohou majitelé příspěvky využívat na obnovou kulturních památek, které neleží v památkových rezervacích a zónách, nejsou národními kulturními památkami a nejsou ve vlastnictví ČR. Minimální podíl vlastníka musí být pětina nákladů, k nimž se váže poskytnutý příspěvek. Minimální výše příspěvku je í 50 tisíc korun. V rámci obvodu Městského úřadu Benešov je určena k rozdělení částka 872 tisíc korun, které mohou být využity pouze v letošním roce.