První takové pracoviště umístil Středočeský kraj loni v březnu bez konzultací s vedením města Benešov do polikliniky na Malém náměstí. Kvůli protestům veřejnosti a oficiální stížnosti radnice na nevhodnost výběru místa, kraj odběry stěhoval na parkoviště u plaveckého bazénu v Černoleské ulici. A odtud o něco později do benešovské Nemocnici Rudolfa a Stefanie.

Tohle pracoviště se systémem drive-in, kam lze přijet i osobním automobilem a podstoupit stěr sliznice bez nutnosti vystupovat, doplňuje nyní další odběrové místo. Je strategicky umístěné na parkovišti u hotelu Benica, hned vedle mezinárodní silnice E55 v ulici Ke Stadionu. I tam se odběry provádějí formou drive-in.

„Abychom mohli zájemce obsloužit, je nutné, aby se k odběrům zaregistrovali na adrese www.testybenesov.cz a my je pak v konkrétní den a čas obsloužíme,“ potvrdil Marek Tlamicha ze společnosti GenDetective, které obdobná odběrová místa provozuje v hlavním městě a rozšiřuje svou službu také do jeho okolí.

Ilustrační foto.
Očkovací látky se nebojte, uklidňuje krajský koordinátor. Nabízí argumenty

Službu odběrového místa v ulici Ke Stadionu využívalo zhruba dvě stovky lidí denně. Nyní postupně zájem o ni klesá.

„V současnosti sem přijíždí zhruba sto dvacet, sto třicet lidí,“ uvedl Marek Tlamicha s tím, že velká část klientů byly děti.

Společnost garantuje dodání výsledků testu do osmačtyřiceti hodin, ale podle Marka Tlamichy jsou žadatelům předávány dříve - za čtyřiadvacet hodin. Samoplátce vyjde rozbor vzorku sliznice na 1600 korun, ale řada klientů má proceduru hrazenou díky doporučení lékařem nebo hygieniky zdravotní pojišťovnou.

Co je to PCR
PCR test je zkouška přítomnosti určité části genetického kódu (DNA nebo RNA) pomocí tzv. polymerázové řetězové reakce. V lékařství se PCR test často používá pro detekci konkrétního mikroorganismu (virus, bakterie apod.) ve vyšetřovaném vzorku (krev, výtěr z krku apod.).
V případě testování na přítomnost viru SARS-CoV-2 se jedná o výtěr ze zadní části nosohltanu. Z něj je poté izolována RNA viru a probíhá detekce pomocí polymerázové řetězové reakce s reverzní transkripcí (RT-PCR).
PCR je v současné době považována za zlatý standard pro diagnostiku SARS-CoV-2. Je nutné ale poznamenat, že jde stále pouze o prokázání přítomnosti částic viru ve vzorku. Nevypovídá o vážnosti onemocnění ani o infekčnosti pacienta. Proto také rozlišujeme mezi osobou pozitivní (= pozitivní test na přítomnost viru) a nemocnou (má klinické příznaky onemocnění, tedy např. teplotu, kašel, ztrátu čichu a chuti apod.). Některý pacient může být pozitivní i tři týdny a stále se u něj nemusí projevit žádné příznaky a nemusí být tedy ani infekční.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR