Výra našli lidé na cyklostezce poblíž Zlenic. Výr velký byl tehdy paradoxně hodně malý, šlo o mládě vypadlé z hnízda. Výr se dostal do stanice ve zbědovaném stavu koncem května.

„Mládě bylo vyčerpané, hladové, dehydrované, podchlazené, a co bylo nejhorší, asi po pádu z výšky mělo ochrnuté nohy. Nemohlo se na ně postavit a jak se chtělo dostat z místa mělo i potlučená křídla,“ uvedl ošetřovatel ze stanice vlašimských ochranářů Petr Vach s tím, že léčba probíhala hodně pomalu.

Rentgeny neprokázaly žádnou zlomeninu nohou ani páteře nebo pánve, na kterou měli pracovníci stanice podezření. Vzniklý otok ale podle pracovníků stanice nejspíš tlačil na nervy a nohy byly nehybné a hloubkové necitlivé.

Prognóza nebyla moc dobrá a jednu chvíli to dokonce vypadalo na to, že pták bude muset být utracen.

„Poté co otoky splaskly postupně se situace začala lepšit, pták se pomalu začal stavět na nohy, nejprve kulhal a jeho stav se velice pomalu zlepšoval. Dnes už je stoprocentně zdravý a schopný se o sebe postarat,“ řekl Petr Vach.

Potravu už dravec lovil v rozletové voliéře nové stanice za Vlašimí. Jediným nebezpečím pro ptáka tak může být člověk.

„Konkrétně myslivci, kteří pořád výra berou jako škodnou, a pak také auta,“ řekl ošetřovatel a dodal, že hlad ptáka určitě trápit nebude, protože lov sovy je věcí instinktů, nikoliv výuky rodičů jako u šelem.

Karel Chlumec