„Výjezdy našich posádek komplikuje zejména oprava silnice z Benešova do Vlašimi,“ potvrdila mluvčí středočeské zdravotnické záchranné služby Petra Effenbergerová, podle které jsou sice nyní dojezdové časy delší než obvykle, řidiči sanitek jsou ale machři, znalí místních poměrů, a dokážou se k pacientům dostat včas.

K dodržení dojezdových časů přispívá i zabudovaná GPS, lokalizace auta v terénu a koordinace trasy pracovníky dispečinku. Ti vycházejí ze stále aktualizovaného přehledu dlouhodobých i čerstvých uzavírek. „Díky tomu je možné vybrat tu nejrychlejší nebo nejkratší trasu. A také v případě nějaké nepředvídané komplikace na cestě posádku záchranných vozidel nasměrovat na volnou trasu,“ vysvětlila mluvčí středočeské záchranky.

Podobné zkušenosti mají i hasiči. „Naše systémy s uzavírkami počítají a navigují hasiče na nejlepší možnou trasu,“ připomněla mluvčí Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje Tereza Fliegerová. O uzavírkách ví předem každá hasičská stanice i operační středisko, které pro jistotu vysílá na výjezdy větší počet jednotek dobrovolných hasičů. „Není to pro nás úplně komfortní situace, ale musíme se jí přizpůsobit,“ poznamenala Fliegerová k současným dopravním strastem na Benešovsku.

Uzavírky nepřekvapí ani policisty. Ostatně právě oni dávají správcům komunikací stanovisko k žádostem o uzavírky nebo dopravní opatření. Benešovská policejní mluvčí Veronika Čermáková připomněla, že policisté integrovaného operačního střediska koordinují a organizují nasazování hlídek při zásazích.

Důležitou roli přitom hrají prvosledové hlídky, jejichž úkolem je zajistit zásah v co nejkratším čase. „Prvosledová hlídka v okrese Benešov je k dispozici čtyřiadvacet hodin denně,“ dodala Čermáková.

Kde se kvůli opravám nedá běžně jezdit
Silnice II/112 od Struhařova po hranici okresu s Pelhřimovskem
Silnice II/114 v úseku Neveklov – Břevnice
Silnice II/106 v úseku Chrást nad Sázavou – Prosečnice
Silnice II/112 a II/110 v Benešově
Silnice III/11223 v Jeníkově u Čechtic 
Silnice III/1104 v Teplýšovicích
Silnice III/11117 v Bořeňovicích
Silnice II/106 v Bukovanech