Tentokrát o dva víc, než tomu bylo v předchozích letech. Zatím totiž usedalo ke společnému stolu na Městském úřadě Pyšely pouze devět členů zastupitelstva.

Komu bude s největší pravděpodobností nastávající čtyři roky patřit křeslo hlavy města, co všechno nedávné volby provázelo, co všechno se za poslední čtyři roky ve městě událo, 
a co vedení Pyšel chystá v tomto volebním období změnit, prozradil Benešovskému deníku zatím stále úřadující starosta Stanislav Vosický.

Říkal jste, že samotné volby byly v pohodě. Ale předcházel jim pořádný mazec. Co si pod tím mám představit?

Už i na malá města a obce se zatahuje velká politika. Takže ten jejich průběh nepřipomínal komunální, ale rovnou parlamentní volby. Bylo tady pět kandidátek a opoziční strany vedly dost nečistý boj. Sliby, které lidem dávaly, byly nepravdivé, nereálné. A mně nakonec nezbylo nic jiného, než všechno uvádět na pravou míru, jak to ve skutečnosti je.

Podařilo se vám to?
Myslím si, že ano. Ale co považuji za hlavní, že jsem se nezklamal v našich občanech. To mi udělalo ohromnou radost. V Pyšelích, kde působím, jako starosta už dvacet let jsme totiž spolu udělali spoustu práce.

Co konkrétně?
Před těmi dvaceti lety se mi podařilo občany přesvědčit, aby se podíleli finančně na výstavbě kanalizace. Tenkrát mi věřili, že to dotáhnu do konce a jsem rád, že mně věří dál, protože potřebujeme dát do pořádku základní školu, která je v hrozném stavu. Ona odpovídá všem požadavkům, ale už to není ono.

V čem nevyhovuje?
Je prostě už stará. Postavena byla v roce 1932. Takže tady funguje už dvaaosmdesát let. Podařilo se nám získat dotace na její zateplení, výměnu oken a přejdeme na vytápění plynem. Protože, když se začne topit uhlím a je inverze, tak se tady dusíme. Základní škola je v Pyšelích posledním velkým objektem, který se ještě vytápí uhlím.

Vrátím se ještě k volbám. Problémy byly skutečně pouze před volbami?
Ano. A bylo to naprosto zbytečné. Protože kdyby ten člověk, který vytvořil opozici, shodou okolností minulé volby kandidoval se mnou, přišel s námi jednat třeba dva, tři měsíce před samotnými volbami, mohli jsme se dohodnout a opět do toho mohl jít s námi. Všichni bychom si ušetřili nervy, on by ušetřil peníze za volební kampaň, která nebyla nijak levná. Vlastně jsme tady měli ještě jeden takový problémek.
Jedno z pěti kandidujících uskupení porušilo petiční právo. Chybělo jim šest podpisů, protože tam byli podepsaní i kandidáti. A podpis těch, co kandidují, neplatí. No, a protože je ochrana těch dat, nikdo se to nemůže dozvědět. K nám se to dostalo čirou náhodou, kdy se jeden z těch kandidátů zmínil, že to také podepsal.
Jel jsem si to tedy do Benešova ověřit, tam to překontrolovali a zjistili, že je to pravda. Jenomže to bylo už po lhůtě na odvolání, a to už se nedá zrušit. Jedině by musela být podaná žaloba, což je za jedno velice složité, a zadruhé by hrozily nové volby. A do toho se tady nikomu nechce.

Zmínil jste se, že v Pyšelích děláte starostu už dvacet let. Takže jestli to dobře počítám, kandidujete už pošesté. Věříte, že i tentokrát svůj post obhájíte?
O tom rozhodne zastupitelstvo. Na první schůzce jakési koalice upřesníme termín ustavujícího zasedání zastupitelstva. Ale myslím si, že post starosty obhájím. Nejvíc hlasů dostala ve volbách Dana Drábová, současná místostarostka a poté hned já. Je vidět, že si to občané přejí a je za mnou vidět i kus odvedené práce. Pyšely se za těch dvacet let změnily k nepoznání.

Když se blížily volby. Zvažoval jste opětovnou kandidaturu automaticky, nebo jste chvíli přemýšlel, jestli to máte zapotřebí. Ty starosti a nervy…?
To si říkám každý den. Ale když je nejhůř, řeknu si, že jsou tady lidé, kteří si to zaslouží. Ty moje nervy, starosti, a tak.
A volby ukázaly, že jsem udělal dobře. Že jsem do toho opět šel. Jediné, co mě mrzí, že je špatný volební zákon.
My, jako Starostové a nezávislí jsme získali bezmála dvaačtyřicet procent, a přesto bychom mohli prohrát.
Nepomoct mám ODS a hasiči, tak jsme se do zastupitelstva nemuseli většinově dostat.

Co zásadního se tady za těch dvacet let v Pyšelích změnilo?
Když jsem tady před dvaceti lety začínal, majetek obce činil 26 milionů a rozpočet obce byl 3,8 milionu korun, a my začali akci s dotacemi v ceně 120 milionů korun. Teď je majetek 303 miliony a rozpočet 26 milionů korun. Jinak je všude kanalizace, voda, plyn. Náměstí je nové, mateřská škola prošla rekonstrukcí. Podařilo se nám zlikvidovat černé skládky. To nás stálo dva miliony korun. Troufnu si říct, že tím máme nejčistší katastr v širokém dalekém okolí. A pochopitelně díky vypracovanému systému odpadového hospodářství.

V Pyšelích bylo pět kandidátek, a v každé z nich jedenáct lidí. Kolik z nich se dostane do zastupitelstva?
Jedenáct. Ale až do letošního roku jsme měli vždy pouze devět zastupitelů.

A zastupitelstvo se bude skládat?
Sestavili jsme koalici, která se skládá z pěti členů Starostů a nezávislých, jednoho z ODS a jeden hasič. Nás bude tedy sedm a opozice má čtyři lidi.

Starostou jste už dvě desetiletí. Co bylo tím prvním startérem se dát na dráhu komunálního politika?
To byla náhoda. Jelikož mám blízko ke stavařině, myslel jsem si, že bych byl co platný ve stavební komisi. Jenomže tehdy se do zastupitelstva dostali jen dva chlapi. Já a ještě jeden. Jinak samá děvčata. No a oni mi jednoho dne zavolali, abych dělal starostu. Zkusil jsem to jako neuvolněný, ale to nebylo možné. Tak jsem do toho šel naplno a už jsem tady tak dlouho.

Měl jste nějaký svůj osobní cíl, když jste nastoupil na pozici starosty?
Vrátit Pyšelům statut města. A to se mi podařilo. Příští rok oslaví Pyšely 725 let. Nejprve byly městem, pak se na dlouhé roky staly obcí a v roce 2007 se jim statut města opět vrátil.

Jaké akce plánuje na následující čtyři roky?
Jak už jsem řekl, prvořadá je základní škola. Nejenže dojde k jejímu zateplení a změníme systém vytápění, ale počítáme i s novou tělocvičnou a venkovním hřištěm. Pak potřebujeme udělat cesty. Dostali jsme dotace, takže v příštím roce uděláme asi za 20 milionů korun část komunikací. No a chodníky. Jsou tady silnice třetí třídy, mají nějakých 4,80 metru a chybí chodníky. A ty hlavně kvůli dětem nutně potřebujeme.

Pyšely proslavil seriál Doktoři z Počátků. Pomohlo to nějak vašemu městu?

Lidé se sem jezdí dívat, kde se jejich oblíbený seriál ve skutečnosti odehrává. Takže více turistů. A samozřejmě to přináší i nějaké peníze do obecní kasy. No a domorodci si něco přivydělají také jako komparzisté.