VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Už i na venkov se zatahuje velká politika, říká starosta Pyšel Stanislav Vosický

Pyšely – V nedávných komunálních volbách se o post zastupitelů Pyšel, z kterých pak vzejde starosta utkalo pět různých politických stran 
a uskupení, které prezentovalo celkem pětapadesát kandidátů. Uspět jich mohlo ale pouze jedenáct.

24.10.2014
SDÍLEJ:

Starosta Pyšel Stanislav Vosický.Foto: Martina Křečková

Tentokrát o dva víc, než tomu bylo v předchozích letech. Zatím totiž usedalo ke společnému stolu na Městském úřadě Pyšely pouze devět členů zastupitelstva.

Komu bude s největší pravděpodobností nastávající čtyři roky patřit křeslo hlavy města, co všechno nedávné volby provázelo, co všechno se za poslední čtyři roky ve městě událo, 
a co vedení Pyšel chystá v tomto volebním období změnit, prozradil Benešovskému deníku zatím stále úřadující starosta Stanislav Vosický.

Říkal jste, že samotné volby byly v pohodě. Ale předcházel jim pořádný mazec. Co si pod tím mám představit?

Už i na malá města a obce se zatahuje velká politika. Takže ten jejich průběh nepřipomínal komunální, ale rovnou parlamentní volby. Bylo tady pět kandidátek a opoziční strany vedly dost nečistý boj. Sliby, které lidem dávaly, byly nepravdivé, nereálné. A mně nakonec nezbylo nic jiného, než všechno uvádět na pravou míru, jak to ve skutečnosti je.

Podařilo se vám to?
Myslím si, že ano. Ale co považuji za hlavní, že jsem se nezklamal v našich občanech. To mi udělalo ohromnou radost. V Pyšelích, kde působím, jako starosta už dvacet let jsme totiž spolu udělali spoustu práce.

Co konkrétně?
Před těmi dvaceti lety se mi podařilo občany přesvědčit, aby se podíleli finančně na výstavbě kanalizace. Tenkrát mi věřili, že to dotáhnu do konce a jsem rád, že mně věří dál, protože potřebujeme dát do pořádku základní školu, která je v hrozném stavu. Ona odpovídá všem požadavkům, ale už to není ono.

V čem nevyhovuje?
Je prostě už stará. Postavena byla v roce 1932. Takže tady funguje už dvaaosmdesát let. Podařilo se nám získat dotace na její zateplení, výměnu oken a přejdeme na vytápění plynem. Protože, když se začne topit uhlím a je inverze, tak se tady dusíme. Základní škola je v Pyšelích posledním velkým objektem, který se ještě vytápí uhlím.

Vrátím se ještě k volbám. Problémy byly skutečně pouze před volbami?
Ano. A bylo to naprosto zbytečné. Protože kdyby ten člověk, který vytvořil opozici, shodou okolností minulé volby kandidoval se mnou, přišel s námi jednat třeba dva, tři měsíce před samotnými volbami, mohli jsme se dohodnout a opět do toho mohl jít s námi. Všichni bychom si ušetřili nervy, on by ušetřil peníze za volební kampaň, která nebyla nijak levná. Vlastně jsme tady měli ještě jeden takový problémek.
Jedno z pěti kandidujících uskupení porušilo petiční právo. Chybělo jim šest podpisů, protože tam byli podepsaní i kandidáti. A podpis těch, co kandidují, neplatí. No, a protože je ochrana těch dat, nikdo se to nemůže dozvědět. K nám se to dostalo čirou náhodou, kdy se jeden z těch kandidátů zmínil, že to také podepsal.
Jel jsem si to tedy do Benešova ověřit, tam to překontrolovali a zjistili, že je to pravda. Jenomže to bylo už po lhůtě na odvolání, a to už se nedá zrušit. Jedině by musela být podaná žaloba, což je za jedno velice složité, a zadruhé by hrozily nové volby. A do toho se tady nikomu nechce.

Zmínil jste se, že v Pyšelích děláte starostu už dvacet let. Takže jestli to dobře počítám, kandidujete už pošesté. Věříte, že i tentokrát svůj post obhájíte?
O tom rozhodne zastupitelstvo. Na první schůzce jakési koalice upřesníme termín ustavujícího zasedání zastupitelstva. Ale myslím si, že post starosty obhájím. Nejvíc hlasů dostala ve volbách Dana Drábová, současná místostarostka a poté hned já. Je vidět, že si to občané přejí a je za mnou vidět i kus odvedené práce. Pyšely se za těch dvacet let změnily k nepoznání.

Když se blížily volby. Zvažoval jste opětovnou kandidaturu automaticky, nebo jste chvíli přemýšlel, jestli to máte zapotřebí. Ty starosti a nervy…?
To si říkám každý den. Ale když je nejhůř, řeknu si, že jsou tady lidé, kteří si to zaslouží. Ty moje nervy, starosti, a tak.
A volby ukázaly, že jsem udělal dobře. Že jsem do toho opět šel. Jediné, co mě mrzí, že je špatný volební zákon.
My, jako Starostové a nezávislí jsme získali bezmála dvaačtyřicet procent, a přesto bychom mohli prohrát.
Nepomoct mám ODS a hasiči, tak jsme se do zastupitelstva nemuseli většinově dostat.

Co zásadního se tady za těch dvacet let v Pyšelích změnilo?
Když jsem tady před dvaceti lety začínal, majetek obce činil 26 milionů a rozpočet obce byl 3,8 milionu korun, a my začali akci s dotacemi v ceně 120 milionů korun. Teď je majetek 303 miliony a rozpočet 26 milionů korun. Jinak je všude kanalizace, voda, plyn. Náměstí je nové, mateřská škola prošla rekonstrukcí. Podařilo se nám zlikvidovat černé skládky. To nás stálo dva miliony korun. Troufnu si říct, že tím máme nejčistší katastr v širokém dalekém okolí. A pochopitelně díky vypracovanému systému odpadového hospodářství.

V Pyšelích bylo pět kandidátek, a v každé z nich jedenáct lidí. Kolik z nich se dostane do zastupitelstva?
Jedenáct. Ale až do letošního roku jsme měli vždy pouze devět zastupitelů.

A zastupitelstvo se bude skládat?
Sestavili jsme koalici, která se skládá z pěti členů Starostů a nezávislých, jednoho z ODS a jeden hasič. Nás bude tedy sedm a opozice má čtyři lidi.

Starostou jste už dvě desetiletí. Co bylo tím prvním startérem se dát na dráhu komunálního politika?
To byla náhoda. Jelikož mám blízko ke stavařině, myslel jsem si, že bych byl co platný ve stavební komisi. Jenomže tehdy se do zastupitelstva dostali jen dva chlapi. Já a ještě jeden. Jinak samá děvčata. No a oni mi jednoho dne zavolali, abych dělal starostu. Zkusil jsem to jako neuvolněný, ale to nebylo možné. Tak jsem do toho šel naplno a už jsem tady tak dlouho.

Měl jste nějaký svůj osobní cíl, když jste nastoupil na pozici starosty?
Vrátit Pyšelům statut města. A to se mi podařilo. Příští rok oslaví Pyšely 725 let. Nejprve byly městem, pak se na dlouhé roky staly obcí a v roce 2007 se jim statut města opět vrátil.

Jaké akce plánuje na následující čtyři roky?
Jak už jsem řekl, prvořadá je základní škola. Nejenže dojde k jejímu zateplení a změníme systém vytápění, ale počítáme i s novou tělocvičnou a venkovním hřištěm. Pak potřebujeme udělat cesty. Dostali jsme dotace, takže v příštím roce uděláme asi za 20 milionů korun část komunikací. No a chodníky. Jsou tady silnice třetí třídy, mají nějakých 4,80 metru a chybí chodníky. A ty hlavně kvůli dětem nutně potřebujeme.

Pyšely proslavil seriál Doktoři z Počátků. Pomohlo to nějak vašemu městu?

Lidé se sem jezdí dívat, kde se jejich oblíbený seriál ve skutečnosti odehrává. Takže více turistů. A samozřejmě to přináší i nějaké peníze do obecní kasy. No a domorodci si něco přivydělají také jako komparzisté.

Autor: Martina Křečková

24.10.2014
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 7 500 Kč

Uklízeči ve stravovacích zařízeních, potravinářských a farmaceutických výrobních prostorech Uklízeči ve stravovacích zařízeních, potravinářských a farmaceutických výrobních prostorech. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště Všechlapy, Požadujeme:Manuální zručnost, pečlivost. Dodržování pracovních postupů s důrazem na čistotu. Spolehlivost a zodpovědný přístup. Smysl pro týmovou spolupráci.Popis náplně práce: Pomocné a úklidové práce po skončení výroby 1,5 až 3 hodiny denně, možnost krátkého - dlouhého týdne. Kontaktovat poprvé e-mailem nebo telefonicky.. Pracoviště: I love hummus,s.r.o. - všechlapy, 257 26 Divišov. Informace: Denisa Čadilová, +420 778 014 070.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 500 Kč

Obsluha stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená obsluha strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracoviště Bystřice. Pracoviště: Schürmann s.r.o., Dr. E. Beneše, č.p. 198, 257 51 Bystřice u Benešova. Informace: Eva Hejnová, +420 317 783 224;317 783 225.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 700 Kč

Obsluha strojů na výrobu potravin a příbuzných výrobků Obsluha strojů na výrobu potravin a příbuzných. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13700 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Pracoviště Votice, Hledáme šikovné uchazeče na pozici Obsluha strojů na výrobu potravin a příbuzných výrobků. Požadujeme pracovitost a zodpovědnost. Vyučení v potravinářství výhodou, potravinářský průkaz výhodou.Nabízíme stabilní zaměstnání na HPP, možnost karierního růstu. Příspěvek na stravování, zaměstnanecké benefity, bonusy prémie. Kontaktovat telefonicky nebo emailem, nebo osobně na adrese Benešov, Křižíkova 2158 od 10-14 hod.. Pracoviště: Penkart s.r.o. votice - mokate czech,s.r.o., 259 01 Votice. Informace: P.Kartova, +420 608 507 172,608 611 122.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 18 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní ostraha prodejen. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Pracoviště: Benešov, prodejna LIDL, KAUFLAND, Příjemné vystupování, dobrý zdravotní stav, trestní bezúhonnost, praxe výhodou, není však podmínkou. Certifikát strážný 68-008-E popř. zajistíme.První kontakt telefonicky po-pá 9-15 hod.. Pracoviště: Pharm invest s.r.o., benešov, Červené Vršky, č.p. 2179, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Andrea Gregorová, +420 722 364 377.


„Záhadu hlavolamu“ vyřešili říčanští hasiči bleskově.

Ježka z klece vydolovali hasiči za dvanáct minut

Videosouhrn 26.–27. května 2018

Slušní lidé versus divadelníci a křest Hraběnky šampaňským: videa víkendu

Dvojnásobně ukradené auto zaměstná soudy již po třetí

Střední Čechy – Důsledky dvojnásobné krádeže jednoho auta řeší středočeská policie i ministerstvo vnitra. Na souvislosti skutku, k němuž došlo již v roce 2012, upozornil v neděli server iRozhlas.cz. Kabriolet značky BMW za více než milion korun byl nejprve ukraden ze servisu. Jeho majitel však vůz vypátral; auto stálo zaparkované v Jenči. Přivolaní policisté je následně zajistili jako předmět doličný a převezli na dvůr služebny v Hostivici. Odtud bavorák po třech dnech zmizel.

Most ke hřbitovu v Mirošovicích padl bez potíží

Střední Čechy – Bez větších komplikací se v noci na neděli obešlo bourání mostu na jižním okraji Mirošovic na Praze-východ, spojené i s uzavírkou frekventované silnice I/3 na spojnici Prahy s Benešovskem, Táborskem a dalšími oblastmi jižních Čech. Vážnější potíže se nevyskytly ani na zřetelně vyznačené objízdné trase vedené po staré benešovské silnici, dále přes Štiřín a Velké Popovice.

ODS v Líbeznici pilovala programové cíle

Střední Čechy – Místem se zřejmě největší koncentrací výtek na adresu hnutí ANO včetně jeho lídra Andreje Babiše, SPD a komunistů i výhrad vůči krokům prezidenta Miloše Zemana se v sobotu stala Líbeznice na Praze-východ. Do obce, kde jako starosta působí místopředseda strany Martin Kupka, se sjeli představitelé ODS k jednání v rámci programové konference. Mimochodem – v posledních sněmovních volbách líbeznické obyvatele nejvíc oslovili právě občanští demokraté: ti se 431 hlasy získali podporu vyčíslenou 34,89 procenta; následovalo hnutí ANO s necelými 21 procenty.

Exhibice odchovanců 1. FK Příbram bavila a pomáhala

Příbram – U Litavky se uskutečnila akce, která nemá v České republice obdoby. Na brzy již prvoligovém stadionu 1. FK Příbram se totiž v exhibičním utkání utkali místní odchovanci. Diváci, kteří dorazili v hojném počtu, tak mohli vidět v akci například Antonína Baráka, Tomáše Zápotočného a soustu dalších skvělých fotbalistů, od kterých ještě před vypuknutím hlavního utkání mohli ukořistit autogram nebo se nechat vyfotit.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT