Jen duchapřítomností podpořenou tréninkem unikl nepříjemnému bolestivému zážitku, možná dokonce zranění, jeden z benešovských strážníků. Společně se svým kolegou dohlíželi před supermarketem Plus u Obchodního domu Hvězda před dvacátou hodinou na veřejný pořádek.
Kolem procházela trojice mladíků a jeden z nich na strážníky slovně zaútočil. „Vy svině, jste tady akorát na hovno, jste chudinky,“ ulevil si dvaadvacetiletý muž.
„Strážníci ho vyzvali, aby zanechal svého počínání, ale on se napřáhl a pěstí strážníka hodlal udeřit do břicha,“ popsal událost velitel benešovské městské policie Luboš Baranec.
Strážník se ale mlátit nenechal, uhnul a útočníkova pěst o něj pouze bezbolestně zavadila. Pak už šlo vše podle policejních příruček - krátký zápas, agresor na zemi a jeho ruce v poutech. Mladíka strážníci převezli na Obvodní oddělení Policie ČR. „Na obvodním oddělení muž odmítl dechovou zkoušku, proto jsme po oznámení přestupku proti občanskému soužití a sepsání protokolu o zajištění osoby rozhodli o jeho eskortě do Protialkoholní záchytné stanice v Příbrami. Tam jsme muže předali před třiadvacátou hodinou,“ sdělila mluvčí benešovské policie Zuzana Stránská.
Právě postup kolegů z Policie ČR se ale nelíbí novému veliteli strážníků Luboši Barancovi. „Nenecháme se mlátit od opilců a to, že strážník uhnul, aniž by ho útočníkova pěst zasáhla, je jeho plus,“ je přesvědčený s tím, že skutek měl být posuzován přísněji. „Ne jako přestupek, jako slovní napadení, ale jako trestný čin útoku na veřejného činitele. Článek o události, který vyšel v Benešovském deníku, stál shodou okolností vedle příspěvku z Kladna. Tam muž utrhl policistovi výložku a byl okamžitě obviněn z trestného činu útoku na veřejného činitele. Jaký je v tom rozdíl?“

Na otázku, kdy se jedná o přestupek a kdy už jde o trestný čin, nemají stejný názor ani sami policisté. Jiný názor než Baranec má ale Zdeněk Sadílek z benešovské kriminálky, který plně stojí za klasifikací kolegů z obvodního oddělení (strana 1). „O útok na veřejného činitele rozhodně nejde,“ je si jistý a své tvrzení opírá především o to, že intenzita útoku nebyla taková, aby naplnila skutkovou podstatu trestného činu. „Aby to tak mohlo být posuzováno, musel by se pachatel dopustit hrubé neslušnosti na místě veřejnosti přístupném. V potaz se berou i další okolnosti, jako je například doba, kdy se to stalo, nebo kolik je skutku přítomných lidí.“
S takovým výkladem ale Baranec nesouhlasí. „Stalo se to na místě veřejnosti přístupném. To, aby tam byli další lidé, není podmínkou,“ hájí svůj výklad zákona.
Vysoký policejní funkcionář, při dotazu Benešovského deníku, také s postupem kolegů z obvodního oddělení zajedno nebyl. „Případ sice neznám detailně, neznám výpovědi jeho účastníků, ale skutek měl být minimálně posouzen jako výtržnictví, možná dokonce jako pokus o útok na veřejného činitele,“ uvedl zkušený policista ze Středočeské krajské správy Policie České republiky.
Zdeněk Sadílek ale nesouhlasí ani s tím. „I pokus o trestný čin útoku na veřejného činitele musí vykazovat určitou intenzitu a událost u Plusu ji neměla. Kdybychom to tak chtěli klasifikovat, bylo by to hodně přitažené za vlasy a dozorující státní zastupitel by nám to nejspíš vrátil k přepracování.“
Jinými slovy: Strážník musí nejprve utrpět zranění, či si musí nechat namlátit, aby útok splnil všechny náležitosti paragrafu o útoku na veřejného činitele.
Situaci a možnost změny právní klasifikace u tohoto konkrétního případu hodlá šéf strážníků Baranec ještě jednou probrat s benešovskými policisty. Pokud posouzení skutku zůstane stejné, může o změnu klasifikace požádat ještě přestupková komise, která kauzu bude projednávat. Pokud případ zůstane jako přestupek, mladíkovi se jeho „odvaha“ stejně hrubě nevyplatí. Za cestu na záchytku zaplatí policistům 425 korun, za nocleh v příbramské protialkoholce k tomu ještě 1500. Dalších tisíc korun ho bude stát pouhé projednávání jeho počínání u přestupkové komise. Ta navíc ale mladému muži může vyměřit ještě pokutu až tři tisíce korun.