Jedna ze čtyř barmských rodin, které ve čtvrtek 12. února dorazily do Česka, by se mohla usadit také v Benešově.
Skupina šestnácti Barmánců s pěti dětmi z Prahy odjela do integračního střediska v severních Čechách, kde se přidá ke skupině, která do Česka přiletěla už koncem loňského října. Cizinci by tam měli zůstat jen po dobu nezbytně nutnou, během níž se naučí základy češtiny. Pak by už mohli najít nový domov v jiné části republiky. Třeba v Benešově.
„Ministerstvo vnitra se nás dotazovalo, zda bychom barmskou rodinu, dva dospělé a dvě děti, u nás dokázali ubytovat. V radě jsme se shodli na tom, že ano,“ potvrdil místostarosta Benešova Roman Tichovský s tím, že v případě, že město azylanty přijme, získá současně také dotaci od ministerstva vnitra.
Kde nakonec azylanti zakotví, ale není v tuto chvíli jasné. Podle Tichovského by bylo vhodné pro ně najít lokalitu, kde by se mohli věnovat svým původním profesím, práci v zemědělství. „Z tohoto pohledu by bylo vhodné město velikosti Benešova,“ míní místostarosta.
Jak by to v případě výběru Benešova bylo s přidělením bytu? Jestliže se ministerstvo vnitra rozhodne pro Benešov, zařadí město Barmánce do klasického pořadníku čekatelů na byt.
„Pokud by se nějaký byt uvolnil, byl by jim přidělený. Každoročně se tímto způsobem k bytům dostává kolem deseti nových uživatelů,“ doplnil Roman Tichovský.
Rodiny z Barmy za sebou mají smutné osudy a traumatické zážitky z útěku z asijské vlasti. Tam neměli například ani přístup ke zdravotní péči a hrozilo jim žalářování.
„Pomoc uprchlíkům patří k vizitce slušného státu,“ dodal Tomáš Haišman z Ministerstva vnitra ČR.