Benešovsko/ Platnost dvou hlasů pro kandidáty do krajského zastupitelstva a dvou hlasů ze senátních doplňovacích voleb, které se uskutečnily na hranicích Benešovska v obvodu senátorského kandidáta za Příbramsko, nemusely prověřovat okrskové volební komise.
„Oni byly nějaké volby? Kdybych to věděl, tak se určitě na obecní úřad nechám odvézt,“ podivil se v sobotu odpoledne třiaosmdesátiletý senior František Novák ze Sedlečka, který se od roku 1989 zúčastnil všech hlasování. „Nějaké obálky jsme měli ve schránce. Válejí se na stole. Asi tam hlasovací lístky jsou, ale já ty písmenka nepřečtu,“ vysvětlil důchodce. „Tak oni byly volby!“ povzdechl si roztrpčeně znovu a uspokojilo až sdělení, že příští rok jsou volby do evropského parlamentu. Poukázal tím na nesnadnou orientaci starších lidí, kteří mají desetiletí zažitý čtyřletý volební cyklus, na nepřehlednost lidových hlasování. V roce 2004 důchodce absolvoval volby do senátu a evropského parlamentu, předtím referendum o přistoupení do Evropské unie. Před dvěma lety doma na přelomu jara a léta přehraboval kandidátky do poslanecké sněmovny a na podzim hlasoval pro obecní zastupitelstvo. O existenci krajských voleb se dozvěděl až po vysypání uren a doufá, že se těch v roce 2009 dočká.
„Do senátu jsem nevolil,“ prohlásil mechanik Michal. „Já z těch jmen znám pouze jedno, a to je pěknej gauner. Ona celá ta famílie je nějaká divná,“ konstatoval mladý muž. „Do kraje jsem tam hodil Bendla. Toho znám. Vypadá, že je slušnej chlap,“ doplnil Michal.
Jako diskriminující považuje zákon o volbách do krajských zastupitelstev členka volební komise v Nemíži, která má však trvalé bydliště ve Vlašimi. „Byla jsem do volební komise delegovaná, ale protože zde nemám trvalé bydliště a voličské průkazy v krajských volbách neexistují, volit prostě nemůžu,“ objasnila absenci při hlasování členka volební komise.