Zájemcům o zdravou výživu poradí pracovník Podblanického ekocentra, kde se jeden bioobchůdek nachází, Jan Urban.
Biopotraviny jsou produkty ekologického zemědělství. Jejich pěstování a zpracování se řídí přísnými pravidly podle zákona o ekologickém zemědělství. Takové potraviny získávají grafickou značku, takzvanou zelenou zebru s označením Bio.
Proč by měl zákazník biopotraviny kupovat?
Jednak v průměru obsahují větší množství vitamínů, minerálů jako vápníku, hořčíku, železa a chromu, ale také proto, že neobsahují různé přídavné látky, které mohou způsobovat zdravotní problémy. Pokud potraviny pocházejí ze zemí třetího světa, je zaručeno, že se na jejich výrobě nepodílely děti. Zákazník se tedy nepodílí na nezákonné dětské práci.
Jaké nezdravé látky v biopotravinách naopak nenajdeme?
Nejsou tam například konzervanty známé jako „éčka“, neobsahují ani pesticidy, jejichž zbytky jsou v běžných potravinách a v ekologickém zemědělství se také nepracuje s genově upravenými rostlinami.
Nejsou takové výrobky chuťově mdlé nebo nevýrazné?
Je to přesně naopak. Biopotraviny chutnají lépe a překypují chutěmi. Ekofarmáři se snaží o to, aby zvířata zakoušela co nejméně stresu a krmí je pokud možno co nejpřirozenější stravou. Bio ovoce i zelenina rostou pomaleji a mají nižší obsah vody, protože umělá hnojiva jsou zakázána.
Podblanické ekocentrum nabízí výrobky s označením Bio?
V letošním roce jsme otevřeli ekoobchůdek kde si mohou návštěvníci koupit například biočokoládu, biokávu, biokakao, biokoření, biovíno a další výrobky ekologických zemědělců. Většinou se jedná o výrobky s dlouhou dobou trvanlivosti. Mléčné výrobky jsou náročné na podmínky uskladnění a ty tady nemáme. Zájemce o ně odkazujeme na chovatele nebo pěstitele, kteří prodávají takzvaně „ze dvora“. Některé výrobky tohoto charakteru nabízejí také obchodní řetězce.