Konec prázdnin a začátek září je každoročně na úřadech práce velmi rušný. Evidovat se přicházejí opět desítky absolventů škol. Další „nával“ mladých lidí se dá očekávat i v nadcházejících dnech.
„Situace není dramatická. Očekávali jsme výraznější příliv mladých lidí. Zatím jsme ale zaznamenali jen mírný nárůst absolventů škol. Ti se sporadicky objevovali už po maturitě, někteří o prázdninách,“ říká Luboš Chalupecký, vedoucí oddělení poradenství a rekvalifikace Úřadu práce v Benešově. Tento stav podle jeho slov nějak výrazněji nevybočuje z praxe předešlých let. „Postupně budou přibývat, během září se jich objeví víc, další lze očekávat kolem pololetí,“ dodal.
A co absolventovi nebo mladému člověku benešovský úřad práce nabídne? „Jsme ze zákona povinní nabídnout těmto uchazečům vypracování individuálního akčního plánu,“ říká Chalupecký, podle něhož jde o soubor opatření, kterými se snaží těmto uchazečům najít práci. Jedním z nástrojů je například cílená rekvalifikace. „Dle aktuální potřeby trhu práce můžeme nabídnout i rekvalifikaci na nějaký méně obvyklý obor. Jde například o účetnický kurz nebo kurz kosmetičky či manikérky,“ uvádí některé příklady vedoucí oddělení s tím, že nehraje roli oborová specializace, ale především je důležité, aby uchazeč o práci měl zájem. „Každoročně se u nás objevují absolventi, kteří mají představu o nějakých horentních sumách. Když je nedostanou, jsou rozčarovaní a hledají jinou cestu. Zrovna jsem tu měl sedět se dvěma, kteří nedokončili učňák a vysvětlovat jim, co to všechno obnáší. Nepřišli,“ povzdechl si vedoucí oddělení.
Uchazeč z řad absolventů nemá nárok na žádnou podporu v nezaměstnanosti. „Pouze v případě, přinese–li doklad o docházce do školy a doloží, že v posledních třech letech někde půl roku pracoval a práce obnášela odvodovou povinnost,“ upřesňuje Chalupecký.
V současné době nabízí úřad práce kolem devíti stovek pracovních míst. „Nejvíce zde máme svářeče, elektro, zpracování masa, skladníky, kuchaře a nebo řidiče,“ upozorňuje Chalupecký, podle něhož je technicko–hospodářských profesí menší množství. „Umístění absolventů ekonomických škol na trhu práce je v současné době relativně úspěšné,“ dodává.