Pod tři procenta, na 2,96, minulý měsíc spadla míra nezaměstnanosti na Benešovsku. To je nejnižší hodnota nejen za letošek, ale za řadu let zpět. Za to však rapidně přibylo volných pracovních míst. Ze zářijových 887 se v říjnu vyklubalo o dvě stě nabídek zaměstnavatelů více.
Pokles nezaměstnanosti podpořil kromě pokračujících sezonních prací i fakt, že uplatnění nalezli absolventi, kteří si v létě nechali poslední prázdniny a v září se přihlásili na úřad práce. “Na konci měsíce září jsme evidovali 195 nezaměstnaných absolventů, k 31. říjnu jich bylo o padesát méně,“ uvedla Kateřina Novotná, benešovská analytička trhu práce. To je znát i na počtu nově přihlášených uchazečů o zaměstnání. V říjnu jich bylo 352, kdežto o měsíc dřívě jich evidovali 418.
Vyšší nezaměstnanost je, jako tradičně, mezi ženami. Místo na trhu práce jich hledá o bezmála šest procent více než mužů.
Benešovský okres si v poměru k ostatním ve středních Čechách udržel čtvrtou nejnižší nezaměstnanost. Lépe na tom byla jen Praha východ i západ a Mladá Boleslav. Nejvíce lidí bez zaměstnavatele je i nadále na Kladensku (říjen – 6,1 procento).
Ve Středočeské kraji klesla v říjnu míra registrované nezaměstnanosti o dvě desetiny procentního bodu na 4,2 procenta. Byla to nejnižší hodnota posledních pěti let. Proti loňskému roku se snížila o jeden procentní bod.
Středočeské úřady práce na konci října evidovaly celkem 29 015 uchazečů, což bylo o 1 151 lidí míň než v září. Proti loňsku se počet žadatelů snížil o téměř 6 000 osob. Během října se nově zaregistrovalo 4 840 osob a z evidence bylo vyřazeno 5 991 uchazečů. Z celkového počtu bylo 27 053 dosažitelných, tedy schopných okamžitě nastoupit do práce.
Pokles nezaměstnanosti by měl pokračovat podle odborníků i v tomto měsíci, naopak její mírné zvýšení je pravděpodobné v prosinci.