Žádné škody na majetku, žádní zranění. Jen tři zadržení a spousta vyhozených peněz z kapes daňových poplatníků
Kolem Dne rasy Národních korporativistů ve Vlašimi vyvstala ale řada otázek. Mediální diskuse přinesla různé názory odborníků i zainteresovaných stran. Měla radnice pochod ultrapravičáků městem zakázat?
„Pozvánka na Den rasy byla absolutně nepřijatelná minimálně z morálních důvodů,“ je přesvědčen politolog a odborník na pravicový extrémismus Jan Charvát. Podobné protesty pořádá Národní korporativismus po celé zemi. Podle šéfů sdružení jich mají tento rok na kontě už téměř dvacítku a Národní korporativisté tak patří v současnosti k nejaktivnějším ultrapravicovým skupinám. „Snaží se vystupovat jako velice seriózní a legitimní politická síla, přestože devadesát procent lidí, kteří na jejich demonstrace jezdí, jsou z neonacistického prostředí,“ dodává Charvát.
Podle vedení vlašimské radnice město s Romy větší problémy nemá. „Občas zlobí jen některé známé firmy,“ říká starosta Vlašimi Luděk Jeništa, který je toho názoru, že nebyl legitimní důvod pochod městem zakázat. Navíc korporativisté, kteří akci přijeli ohlásit, si skvěle načasovali termín podání oznámení. Dostavili se na radnici den před velkým volnem a státními svátky začátkem července. „Úřad musí podle zákona rozhodnout do tří dnů, takže stanovisko muselo padnout hned v pondělí,“ informoval velitel Městské policie Vlašim Luboš Baranec. Kdyby pochod pravicových radikálů radnice nepovolila, chuť zakázaného ovoce by neonacistům jen nahrála. Pokud by přijeli, policie by jim musela v pochodu zabránit a postavily by se proti sobě dvě skupiny lidí. Konflikt by byl mnohem pravděpodobnější, než průvod s projevy, který trval všeho všudy hodinu. Bohužel ale zaměstnal asi stovku dohlížejících a zasahujících policistů.
„Existuje ale klička, která může Národním korporativistům znepříjemnit další opakování podobných akcí ve městě,“ míní Luboš Baranec. Pochodující demonstranti by totiž měli mít podle Zákona o komunikacích od jejich majitele, v tomto případě pověřeného úřadu a SŚ Benešov, výjimku na její užívání, protože komunikace není k politickým pochodům určena. Při sobotní demonstraci nacionalistů tak nejspíš došlo k omezení práv ostatních účastníků silničního provozu a porušení zákona. Město zvažuje, zda svolavatelé neonacistického pochodu zaplatí pokutu, která u fyzických osob může být až padesátitisícová. „Sami korporativci přeci tvrdí, že zákon platí pro všechny stejně,“ usmívá se velitel vlašimských strážníků.
Zcela jiný názor zastávají šéfové Národního korporativismu. Roman Fojtík tvrdí, že k porušení zákona z jejich strany nedošlo, akci řádně nahlásili tří týdny před jejím konáním a vlašimská radnice navrhla pouze změnu trasy pochodu, s čímž korporativisté souhlasili. „Žádný jiný dokument od nás radnice nepožadovala,“ tvrdí místopředseda korporativistů a ohlašovatel sobotní akce s tím, že podobných pochodů městy uspořádali letos už osmnáct a nikde nemuseli výjimku na užívání komunikace předkládat. Jednalo by se tedy o precedens?
Ať tak či tak, korporativisté se chtějí na Benešovsko brzy vrátit. „Do dvou měsíců bychom chtěli uspořádat další akci, tentokrát přímo v Benešově,“ slibují ústy Romana Fojtíka.