VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ulpí korupční kaňka i na rozhodčích, delegátech
a bafuňářích z Benešovska?

Benešov – Velké překvapení
a ještě větší zděšení vyvolaly a možná teprve vyvolají informace o tom, že si policisté posvítili i na úplatkářství 
v nižších soutěžích. Kdo jednou na okresní či krajské úrovni fotbal hrál, mezi čtyřma očima jistě potvrdí, jak velmi křehké vztahy mezi sudími, delegáty fotbalového svazu a také funkcionáři některých klubů 
fungují…

15.1.2015
SDÍLEJ:

Stín korupce je i ve středočeské I. B třídě. Foto: Jaroslav Zeman

Jenže teď, slovy Evana Evanse čili Louise de Funese 
z filmu Piti Piti Pa, se něco pokazilo. Kriminálník by to řekl jinak: ptáček začal zpívat.
Kdo spustil svou výpovědí vyšetřování, orgány činné 
v trestním řízení neuvedly. Jisté však je, že policisté z protikorupčního útvaru ve středních Čechách v rámci odhalování korupce ve sportu už z tohoto závažného deliktu obvinili pětadvacet lidí!

Známo ale není zatím ani to, zda některý z obviněných pochází z Benešovska.

Jisté však je to, že práci Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality dozoruje Okresní státní zastupitelství v Benešově.

Okresního státního zástupce Stanislava Nováka se ale zastihnout nepodařilo, protože byl právě jako žalobce u soudu.

Policistům se při vyšetřování, které se týká období od května do listopadu roku 2013 podařilo prokázat ovlivňování deseti soutěžních zápasů a to především ve středočeské I. B třídě.

V této soutěži hrají ve skupině D také týmy z Benešovska a to Sokol Teplýšovice, FK Fercom Týnec nad Sázavou, Sokol Kondrac, TJ Jawa Divišov, Sokol Zdislavice, Sokol Miřetice a do Benešovska by se dal počítat i TJ Sokol Sedlec-Prčice.

Jaroslav Ibehej, mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality už konkretizoval, že se obvinění týká pěti osob kvůli spáchání trestného činu podplácení. „Dalších dvacet osob je obviněno z trestného činu přijetí úplatku. Obvinění jsou fotbaloví funkcionáři, delegáti a rozhodčí," řekl mluvčí.
Jak ovlivňování výsledků sportovních utkání fungovalo? Klasicky. Penězovod začínal u bafuňářů. Stačilo, když šli štěstíčku trochu naproti a podplatili rozhodčí a delegáty. Rozhodčí pak „stáhli závory" a jeden z týmů neměl šanci jimi „projet k vítězství."

Jak daleko sport v Česku dokráčel, je patrné z informace vyšetřovatelů, kteří přišli i na to, že funkcionář podplácel jen pro to, aby rozhodčí nestranil druhému týmu a řídil utkání objektivně.

A kolik stálo jisté vítězství v I. B třídě? Několik tisíc korun. Samozřejmě placeno cash.

Sportovní ředitel Středočeského krajského fotbalového svazu Zdeněk Krajl je rozsahem obviněných i samotnou kauzou překvapen a podle včerejšího vyjádření serveru Aktuálně.cz se o něm dozvěděl právě až kvůli dotazu novinářů.

Stejně zaskočen byl včera také předseda Okresního fotbalového svazu Benešov Jan Voráček.

„Teď jsem se to dočetl v novinách, volali mi i z televize, ale já se k tomu nebudu vyjadřovat," řekl na dotaz Benešovského deníku včera odpoledne.
Obvinění jsou stíhání na svobodě a těm, co korumpovali, hrozí čtyři roky vězení nebo zákaz činnosti. Zkorumpovaní pak mohou za mřížemi strávit dva roky nebo je stát prostřednictvím soudu potrestá peněžitým trestem.

Autor: Zdeněk Kellner

15.1.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Týnec byl produktivnější než Teplýšovice

I. A třída: Divišov - Vyšehořovice 0:2
4

Divišovská Jawa Vyšehořovice nepřejela

Na hradě Český Šternberk ožily historické postavy

Český Šternberk - Na vlastní oči se v doprovodu historických osobností z rodu Sternbergů seznámili zájemci s historií hradu Český Šternberk. V sobotu 21. října mohli přítomní navštívit komentovanou prohlídku, při které se potkali třeba s rodiči současných majitelů hradu nebo s Václavem ze Sternberga.

Děti pouštěly draky nad sázavským kopcem Skřivánek

Sázava - Sobotní slunečné odpoledne přímo vybízelo k účasti na Drakiádě v Sázavě, kterou pořádalo místní Rodinné Centrum Putti na kopci Skřivánek.

Votice potřetí za sebou doma prohrály

Votice – V 11. kole fotbalové I. A třídy ve skupině A nestačily Votice na umělé trávě na lídra tabulky z Hřebče, ale zápas se musel divákům líbit, když viděli řadu šancí.

Podnapilá žena obtěžovala sousedku v Jankově

Jankov - Podnapilá žena v Jankově se nedala odbýt a stále se snažila dostat do domu sousedky, která byla v tu dobu zamčená u sebe doma. Proto v sobotu 21. října kolem 17. hodiny vyjely do ulice Karlova složky integrovaného záchranného systému. Před samotným příjezdem na místě hlídkovala státní policie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení