Už jen do čtvrtka budou prodejci zákazníkům rozvážet své uhlí za cenu, do níž se promítá jarní sleva. Na 1. červen je totiž naplánované jeho opětovné zdražení. To však rozhodně není poslední pohyb ceny směrem vzhůru.
„V současné době je uhlí opravdu nejlevnější z celého roku, ale od června jde zase nahoru. Pak bude zdražené ještě od srpna a k tomu se má příští rok přidat ještě ekologická daň. Proto se lidé, kteří na to mají peníze, předzásobují už nyní,“ vysvětlil majitel bystřických uhelných skladů Josef Zeman a potvrdil, že počet zakázek v květnu vzrostl. Alespoň oproti zimní přestávce, kdy zájem o uhlí snížilo extrémně teplé počasí.
„Loni byla zima extrémně studená, letos zase extrémně teplá. S tím se zkrátka musí počítat,“ dodal Zeman. Ne vždy jsou však firmy schopné doručit objednávku včas.
„Je to všechno zmatené a na hlavu postavené, doly nestíhají těžit. Kdyby byla stále jednotná cena, nedocházelo by k takovým výkyvům v poptávce a uhlí by bylo,“ mínil Pavel Jiroušek, který vlastní uhelné sklady v Olbramovicích.
Že by kvůli chystané ekologické dani ztratili všechny zákazníky, se však prodejci nebojí. „Doteď bylo uhlí nejlevnější palivo. Spousta lidí, asi hlavně těch starších, už ale nemá na to, aby si nechali předělat kotle na plyn,“ řekla spolumajitelka postupických uhelných skladů Eva Krištofová.