Máte závistivého a navíc nevyzpytatelného souseda nebo vaše podnikatelské úspěchy přivádějí konkurenci k zoufalství? Pak byste právě vy měli pozorně číst následující text.
I z vás, přesněji z nás všech, se brzy mohou stát prachobyčejní zloději. Že jste nikomu nic neukradli? Nevadí. Abyste byli zařazeni do této nelichotivé škatulky, se všemi právními důsledky, které z toho vyplývají, bude k tomu stačit opravdu velmi málo – utržená plomba vašeho elektroměru.
Už v úterý 17. břazna totiž zákonodárci projednají návrh změn energetického zákona. A pokud je schválí…
„Bude to znamenat porušení základních práv a svobod občanů a legalizaci mafií,“ je přesvědčený právník Jan Rytíř z Občanského sdružení Právní poradenství a pomoc (PPP). Právě PPP zastupuje ty, kteří se dostali do konfliktu s ČEZ kvůli takzvanému černému odběru energie.
„Naše sdružení již druhým rokem bojuje proti zločinným praktikám některých pracovníků společnosti ČEZ Měření, které policie a krajské státní zastupitelství kvalifikovaly jako trestný čin vydírání. Poškozených je už 128 rodin či menších firem, ale ve skutečnosti jsou jich tisíce. Vydírání v tom, že obvinění po zjištění či vytvoření náznaků neoprávněného odběru elektřiny, odpojili rodiny od elektřiny a pohrůžkami jejich nezapojením, je nutili, aby se přiznali, že jsou zloději elektřiny a uznali svůj dluh vůči ČEZ ve sta tisícových částkách,“ vysvětlil Rytíř.
Podobně poškozeným je také Lumír Kovář z Vlašimi. Benešovský deník jeho příběh zveřejnil a najdete ho na webu.
Co je vlastně na novele zákona tak alarmující? Například to, že pouhé poškození plomby bude posuzováno stejně, jako by uživatel proud kradl. Přitom utržení plomby je otázkou vteřin a k elektroměru se dostane, kdo chce.
„Utržená plomba není a nebyla důkazem neoprávněného odběru,“ dementuje Martin Pavlíček, mluvčí ČEZ pro střední Čechy a na rozdíl od zkušeností lidí, jako je Kovář, tvrdí: „Vždy jsme při zjišťování neoprávněného odběru postupovali a postupujeme podle platné legislativy.“
S takovým vysvětlením ale Rytíř ani lidé se zkušenostmi s praktikami některých pracovníků společnosti ČEZ Měření nesouhlasí. Pro jistotu raději svůj elektroměr pravidelně kontrolují.
„Kdybych našel něco divného, okamžitě volám policii. Jak ale můžu kontrolovat, jestli někdo neprovedl nějaký „zásah“ do elektroměru, když ho nerozeznám? Prostě tohle nemůžu nijak ovlivnit,“ je přesvědčený Rytíř.
Můžeme si pro jistotu „svou“ elektroměrovou skříňku nějak zabezpečit před neoprávněným vniknutím? 
„Měřič musí být vždy přístupný ke kontrole,“ tvrdí však Pavlíček. „Zákazník, podobně, jako je zodpovědný za stav svého automobilu, měl by pravidelně kontrolovat i stav svého měřiče. Při jakémkoliv podezření na neoprávněný zásah do měřidla doporučujeme kontaktovat zákaznickou linku ČEZ a požádat o bezplatnou kontrolu,“ vysvětlil Pavlíček.
Podle Jana Rytíře je stávající zákonná úprava dostatečná, za předpokladu, že budou všechny elektroměry zdigitalizovány. Novelizace zákona je podle něj vyhotovena na objednávku energetiků.
„ČEZ není tvůrcem novely zákona, a nemáme ani žádné informace, že by mělo dojít k nějakému zpřísnění pro odběratele. Naopak bychom čekali, že novela celou oblast přesně zmapuje, její výklad bude snazší a jednoznačnější a že bude i nadále efektivně chránit poctivé odběratele před těmi nepoctivými,“ dodal Pavlíček.

  • VYJÁDŘENÍ PPP K NOVELIZACI ENERGETICKÉHO ZÁKONA NAJDETE ZDE
  • JAK ČEZ ODHALUJE NEOPRÁVNĚNÉ ODBĚRY NAJDETE ZDE
  • PROTEST PROTI NOVELIZACI ENERGETICKÉHO ZÁKONA NAJDETE ZDE