Základní kámen nového areálu Záchranné stanice pro živočichy, kde bude umístěna léčebná část stanice položí dnes nedaleko Vlašimi.

Léčebna s karanténou se přesune asi kilometr za město nedaleko Kupsova mlýna. Na ploše tři a půl hektaru vznikne malá zvířecí nemocnice s kapacitou asi tisíc léčených zvířat ročně.

„V současné době je projekt těsně před započetím výstavby. Areál bude po svém dokončení v polovině příštího roku patřit mezi nejmodernější stavby svého druhu v České republice a i v Evropě,“ informoval Karel Kříž z ČSOP Vlašim s tím, že za šestnáct let provozu léčebna s karanténou přestala z kapacitních i zpřísňujících se veterinárně legislativních nároků stačit.

Pracovníci ČSOP Vlašim se proto již před čtyřmi lety pustili do náročného projektu, jehož cílem bylo přesídlení léčebné části stanice mimo město. Náklady projektu byly vyčísleny na sedmdesát milionů korun. Na projekt se ochranářům podařilo získat dotaci z Operačního programu Životní prostředí a výstavbu moderního areálu podpořil i kraj a vlašimská radnice.

Léčebna bude pro veřejnost uzavřena. Bude sloužit výhradně pro léčbu a rekonvalescenci zraněných divokých zvířat.

„V zařízení budeme schopni léčit všechna divoká zvířata žijící nebo migrující v regionu působnosti stanice včetně takových drobečků, jako je třeba los nebo rys,“ dodal jednatel ochranářů.

V dosavadním areálu tak zůstane jen expoziční a výchovná část stanice. Tu čeká rekonstrukce, která by měla umístěným zvířatům zlepšit podmínky pobytu a současně návštěvníkům umožnit, aby se dostali k živočichům co nejblíže.

„Výběhy a klece budou větší a přibudou místa sloužící k odpočinku,“ uvedl Karel Kříž s tím, že celý areál bude protkán naučnými a herními prvky pro děti i dospělé. Ti se tak zde budou moci nejen seznámit s různými druhy divokých zvířat, které v přírodě uvidí jen zřídka, ale dozvědí se také jak pomoci když najdou zraněné zvíře nebo co dělat, aby sami zabránili možným zraněním živočichů. „Navíc se zde mohou také pobavit a strávit příjemné chvíle odpočinku,“ dodal zástupce ochránců přírody.

KAREL CHLUMEC