Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U příležitosti Dne hygieny rukou vyrazili zdravotníci i do škol

Benešov – Důležitost dezinfekce rukou ve zdravotnictví vyzdvihuje každoročně Den hygieny rukou.

12.5.2014
SDÍLEJ:

U příležitosti Dne hygieny rukou navštívili zdravotníci benešovské nemocnice Střední zdravotnickou školu a Střední odbornou školu Benešov obor sociální činnost. Foto: Jana Musilová

Vyhlašuje ho Světová zdravotnická organizace a to pokaždé na začátku května.

Správně dezinfikované a čisté ruce jsou totiž prostředkem snižování výskytu nemocničních infekcí a zvyšování bezpečnosti pacientů. Světový den hygieny rukou si připomněla i Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov.

V pondělí 5. května byl ve vstupních prostorách nemocniční jídelny k dispozici informační stánek, ve kterém mohli zájemci získat více informací o významu hygieny rukou a správných postupech jejich mytí a dezinfekce. Zaměstnanci i jiní strávníci si před obědem mohli umýt ruce dezinfekcí z připraveného dávkovače a následně pod speciální UV lampou otestovat, zda jsou jejich ruce důkladně dezinfikované.

„Při testu čistoty rukou pod UV lampou se na ruce nejprve nanese dezinfekční přípravek obsahující fluorescenční látku. Při správném postupu mytí rukou by pak měly být ruce po nasvícení UV světlem touto látkou zcela pokryté. Objeví-li se pod UV světlem na rukách neosvícená místa, jde o části rukou, které nebyly dostatečně vydezinfikované, kam se dezinfekce nedostala," vysvětlila princip testu čistoty rukou pod UV lampou Hana Ptáčková, vrchní laborantka oddělení klinické mikrobiologie.

Vedle informační kampaně byly na oddělení prováděny také namátkové stěry rukou pod dohledem ústavní hygieničky nemocnice Benešov. Testováni byli pracovníci lůžkových částí interního oddělení, chirurgie, ortopedie, neurologie a lůžek ošetřovatelské péče. Nejlepších výsledků dosáhlo interní oddělení.
U příležitosti Dne hygieny rukou pak zdravotníci benešovské nemocnice navštívili Střední zdravotnickou školu a Střední odbornou školu Benešov obor sociální činnost, aby o důležitosti správného mytí rukou informovali také studenty těchto středních škol. Pro ně jsou totiž čisté ruce důležité nejenom v jejich běžném životě, ale i jejich budoucí profesi.

„Den hygieny rukou je zaměřen především na zdravotnický personál, pro který jsou čisté a dezinfikované ruce nutností a prioritou. Hygiena rukou je ale důležitá i u pacientů a jejich návštěv a to z hlediska zamezení šíření infekcí," uvedl ředitel benešovské nemocnice Petr Hostek.

To, že hygienická dezinfekce rukou je nejefektivnější způsob prevence šíření mikrobů, dokazuje i celá řada vědeckých studií. Jako nejlepší prostředek pro dokonalou dezinfekci jsou doporučovány přípravky s obsahem alkoholu. Dávkovače s těmito přípravky nechybí ani v Nemocnici Rudolfa a Stefanie. K dispozici je mají zdravotníci, ale také pacienti a návštěvy.

„Dávkovače s dezinfekčními prostředky jsou umístěny na všech lůžkových odděleních a to vždy na několika místech, aby byly kdykoliv k dispozici jak našim zdravotníkům, tak i pacientům a návštěvám," potvrdila Marie Brilová, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči.

Benešovská nemocnice podporuje hygienu rukou také svým vlastním interním programem, jehož součástí jsou pravidelná školení, různé semináře a jiné aktivity, které jsou součástí permanentní péče o pacienty i zaměstnance.

JANA MUSILOVÁ

Autor: Redakce

12.5.2014
SDÍLEJ:
Žďárský tenorista Jakub Pustina.

Pro Jakuba Pustinu je Vlašim srdeční záležitost

ZŠ Krhanice a třídní učitelka Jana Vilémová
12

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze ZŠ Netvořice a ZŠ Krhanice

Týnec a stavební firma se viní ze šlendriánu

Týnec nad Sázavou – Vzájemné obviňování města Týnce a firmy Dakastav ze Starého Města na Uherskohradišťsku ze šlendriánu, stálo na začátku sporu investora přístavby školy a jejího zhotovitele.

Dopravu kolem Benešova blokuje nehoda

Benešov - Srážka dvou osobních aut poblíž benzinového čerpadla na silnici E55 u benešovské křižovatky na Červených Vršcích, komplikuje dnes, ve středu 18. října ranní dopravní špičku. Auta stojí podél Benešova ve směru od Tábora na Prahu.

V Táborských kasárnách začalo tento týden bourání

Benešov – Bourání pěti montovaných objektův areálu Táborských kasáren, které celých 10 let, co místo opustili vojáci, okupovali bezdomovci, začalo v pondělí. Kromě demolice má neoprávněnému pobytu bezdomovců v areálu zabránit i městem najatá ostraha.

Na ortopedickém oddělení operují s novými přístroji

Benešov /OBRAZEM/ – Dva nové sety akumulátorových operačních vrtaček a pil mají na ortopedickém oddělení v benešovské nemocnici. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení