Žáci dvou základních škol se budou i nadále stravovat jídlem, které jim připraví kuchařky pracující v příspěvkové organizaci města.
Právě tak rozhodli v pondělí 16. března po dvou a půl hodinách místy emotivního projednávání zastupitelé Týnce. Přesněji. Zastupitelstvo nepřijalo usnesení, na jehož základě by město vyhlásilo výběrové řízení na provozování školní jídelny externí firmou.
Tak, bezejmenně, označuje Týnec na webu jedinou firmu, o níž se v souvislosti s týneckou školní jídelnou už měsíce hovoří. Není jí žádná jiná, než radnicí prosazovaná společnost Eurest.
„Ano, v Eurestu pracuje jako vedoucí jídelny gymnázia v Praze moje žena,“ odhalil na zastupitelstvu veřejně známé tajemství starosta města Zdeněk Březina. „Střet zájmů v tom ale není,“ citoval část zákona o obcích. „Pokud chcete, můžete mě vyloučit z hlasování,“ nabídl zastupitelům. Ti, ale takovou možnost odmítli. Březina pak svou ruku zvedl. Pro Eurest.
Proč vedení města prosazuje Eurest shrnul starosta několika slovy: Firma nabízí výběr jídel, spokojenost zákazníků a profesionalitu.

Právě posledně uvedený důvod se dotkl nejen vedoucí jídelny Květy Beranové, ale na nešťastný výrok poukázal i zastupitel František Kašpárek. „Chcete říci, že kuchařky nejsou profesionálové,“ tázal se rozhořčeně starosty. „Pod silnou firmou, by kuchařky získaly profesionální zázemí,“ hasil Březina zárodek sporu.
O nespokojenosti a stížnostech hovořil také zastupitel Luděk Šefrna. „Nikdy jsem žádné stížnosti nečetl,“ řekl.
Květa Beranová pak vysvětlovala, že současný tým by byl schopen připravovat i více jídel. To by však musela být kuchyně vybavená takzvaným konvektomatem.
„Žádáme o jeho zakoupení už sedm let. Stojí tři sta padesát tisíc korun, sto tisíc jsme na něj dokonce měli sami,“ potvrdila šéfka kuchyně.
Další výtky ze strany radnice k Beranové směřovaly na nákup nových stolů, které dosud nejsou strávníkům k dispozici. „Koupili jsme je z uspořených peněz na základě informací města, že se bude jídelna rekonstruovat,“ prohlásila.
Rekonstrukce se ale už několik let odkládá. Náklady na ni se z původních 12 milionů vyšplhaly na současných padesát. A částky, které Týnec své příspěvkové organizaci každoročně posílá, loni a předloni to bylo 600 tisíc korun, na rozsáhlé opravy nestačí.