Pomozte nám, nemáme vodu!

S touto naléhavou žádostí se na týneckou radnici obrátila už velká řada obyvatel města. Ne však z města samotného, ale těch, kteří své domy mají v jeho okrajových částech, osadách.

Proto radnice vypsala dotazníkovou akci na téma pitná voda, v níž obyvatelé odpovídali na několik otázek. Výsledek ukázal naléhavost řešení zmiňovaného problému. Lídři týnecké radnice pak svolali setkání s obyvateli suchem nejhůře postižených částí – Zbořeného Kostelce a Pecerad. V prvně jmenované osadě se zájemci o řešení situace sešli už minulý týden. V Peceradech se o vodě bude mluvit v tamní restauraci ve středu 16. listopadu od 18 hodin.

„Domácností, které mají skutečné problémy s množstvím pitné vody, může být až sto," uvedl starosta Týnce Martin Kadrnožka.
Nedostatek vody v osadách lze podle něj vyřešit dvojím způsobem. Město už na ně má vypracovanou studii. Vodu lze získat buď novými lokálními vrty, které by zásobovaly více domácností, nebo centrální dodávkou upravené vody z městského vodovodu.

První varianta je výrazně levnější a radnice na ni chce navíc přispět.

„Každému, kdo přistoupí na tuto variantu, bychom mohli nabídnout dotaci třicet tisíc korun," potvrdil starosta s tím, že například tři domácnosti, které by si nechaly vyvrtat studnu, by obdržely podporu města až 90 tisíc korun.

Jenže tahle první varianta by mohla být řešením pouze dočasným. Pokud bude sucho, není jistota, že voda poteče a problém se vrátí tam, kde začal.

Podobné to je ale i u dodávky vody z vodovodu, i když riziko zastavení vody je přece jen o něco nižší. A právě proto, jak potvrdil starosta města, by lidé dali raději přednost výstavbě vodovodu, před vrtáním dalších nových studní.

„Rádi bychom připravili stavbu vodovodu, ale k tak finančně náročnému dílu budeme potřebovat i zhruba padesátitisícovou spoluúčast občanů, kteří se připojí. Zásadní proto je zájem veřejnosti. Lidé by se k připojení museli závazně přihlásit. Pokud by se nepřihlásili, museli by vrátit uvedenou dotaci na vrtané studny," vysvětlil Martin Kadrnožka.

A právě v závazku, který je navíc spojený se spoluúčastí, je podle informací účastníka schůzky ve Zbořeném Kostelci, problém.
„Do toho se mi moc nechce," řekl kostelecký starousedlík, jehož domácnost má už mnoho let potíže s kvalitou vody a poslední měsíce dokonce i s jejím množstvím.

Pokud by situace dospěla k výstavbě vodovodu, tekla by do osad voda buď z peceradských či bukovanských studní, nebo ze Želivky, tedy zaručeně kvalitní.

Než k tomu dojde, pokud vůbec, může to trvat možná až pět let. Jenže nedostatek vody potřebují ti, kteří nemohou prát, splachovat záchod nebo se koupat, vyřešit hned. Nebo alespoň co nejdříve. A k tomu by mohly pomoci právě nové lokální vrty. Hotové by i s potřebnými úředními povoleními mohly být zhruba do dvou měsíců.