Potvrdil to pro Benešovský deník starosta města Martin Kadrnožka. „O čerpání vody z cisteren opadl zájem. Vody v nádržích ubývá jen velmi málo,“ vysvětlil.

A právě to je neklamný signál o tom, že se voda, díky současnému počasí, do studní zase vrací. Oznámení o ukončení nouzové zásobování obyvatelstva pitnou vodou si lidé mohli přečíst na úřední desce. Konec tohoto zásobování nastal ve Zbořeném Kostelci v pondělí 14. ledna, z Pecerad cisterna zmizela v úterý 15. ledna a v Podělusech je naposledy ve středu 16. ledna.

„Voda tady stále není,“ řekl v neděli 13. ledna muž čepující na peceradské návsi vodu z cisterny do barelu. „Nevím, proč sem cisterny už vozit nebudou,“ uvedl s tím, že řešení situace s vodou nevidí v tom, že si každý vyvrtá svou vlastní studnu. Jenže právě tohle je současná běžná praxe podporovaná třicetitisícovou dotací města.

„Když si každý vyvrtá svou vlastní studnu, vodu nakonec nebude mít nikdo,“ míní muž, který se pak chopil rukojetí zednického kolečka a odvážel ten den už poněkolikáté těžký barel s vodou vzhůru do kopce, ke svému domu.

Uvedené oznámení ale také zmiňuje, že v případě, že budou mít obyvatelé potíže s vodou i nadále, bude jejich případ radnice řešit individuálně. Pro vodu si nyní lidé mohou dojet k týnecké radnici v ulici K Náklí, kde si ji z výtokového stojanu načerpají do své nádoby, zdarma.

„Ale pokud by vodu někomu vezli například naši strážníci, pak by to bylo zpoplatněné. V případě nouzového zásobování jsme ale schopni i z toho udělat výjimku,“ tvrdí Martin Kadrnožka.

Pokud by jedna, nebo více domácností chtěly nechat přistavit celou cisternu s pitnou vodou poblíž jejich domů, pak by to samozřejmě také zaplatily. Město totiž za tuto službu, podle starosty, platí měsíčně 50 až 60 tisíc korun. Může ale nastat znovu situace, kdy voda dojde většímu množství domácností.

„Pak bychom cisternu na místa zase dovezli,“ slíbil Martin Kadrnožka s tím, že záměr vybudovat vodovod do částí, kde voda často chybí, i na dále trvá.