Vodovod má vzniknout na základě návrhu města kvůli zásobování Krusičan pitnou vodou z veřejného vodovodu. Vodovodní řad bude napojen na propojení vodojemů Taranka a Chrást nad Sázavou. Z místa napojení poteče voda 2100 metrů dlouhým potrubím. Pro zajištění optimálních tlakových poměrů bude před Krusičany umístěna automatická tlaková stanice.

Současně s vodovodem má v Krusičanech město vybudovat také splaškovou kanalizaci. Vzhledem k členitosti terénu nebude možné postavit kanalizaci gravitační. Dopravu splašků proto zajistí čerpadla. „Výstavba kanalizace a vodovodu se netýká jen Krusičan, ale také dalších částí města, kde tyto inženýrské sítě dosud nemají,“ připomněl týnecký starosta Martin Kadrnožka.

V nejpokročilejší fázi přípravy je ale právě záležitost v Krusičanech. U této akce už město žádá o vydání stavebního povolení, shání dotace a vyhlásilo už také veřejnou soutěž na zhotovitele.

Záměr, ovšem pouze pro zbudování vodovodu, se vztahuje také na Pecerady a Zbořený Koselec. Tam se však podle starosty situace poněkud zkomplikovala kvůli povolením vstupů na cizí pozemky. Proto bylo třeba upravit stavební dokumentaci. „Předpokládám, že se nám situaci podaří vyřešit do března. Poté bychom také požádali o vydání stavebního povolení,“ ujistil starosta.

Pro stavbu v Peceradech už město jedná o přidělení dotace a má současně před vyhlášením výběrového řízení na dodavatele prací.

Město chce také zvýšit kapacitu čistírny odpadních vod. I pro toto samostatné dílo už má Týnec na stole stavební povolení a podanou žádost o finanční podporu. Ani tady nebude chybět konkurz na firmu, která tuto záležitost zajistí stavebně.

Současně má radnice v úmyslu vybudovat veřejný vodovod a kanalizaci i v další části, Čakovicích. Mírné komplikace investorovi přineslo zjištění, že pro tamní vodovod se nelze napojit na už existující řád. Bude tam proto zapotřebí vybudovat vlastní studnu. Větší komplikace ale způsobila městu stran výstavby vodovodu v Podělusech oprava silnice do Týnce.

Středočeský kraj jako správce komunikace financoval dílo částečně z dotací. Právě to také znamená, že má stavba pětiletou udržitelnost a není možné ji během té doby „rozhrabat.“ „V tomto projektu budeme moci pokračovat až po skončení zmiňovaného období,“ vysvětlil Martin Kadrnožka.

Přípravu vybudování inženýrských sítí v místních částech město odstartovalo zhruba před pěti lety. Za tu dobu se finanční nároky výrazně zvýšily. Každá z akcí má proto nyní předpokládané náklady 100 milionů korun.

V Krusičanech hodlá město zřídit 200 přípojek, v Peceradech 180 a ve Zbořeném Kostelci dalších 150. Právě tamní obyvatelé by se finanční spoluúčastí měli podílet na zdaru díla. „Kolik taková spoluúčast bude, v tuto chvíli nemohu říci. Bude ale symbolická, do dvaceti tisíc korun za každou přípojku,“ dodal starosta Týnce Martin Kadrnožka s tím, že se tato částka bude týkat jen těch, kteří se připojí včas. „Pro další, kteří se budou chtít připojit až následně, může být suma 50 až 60 tisíc korun.“

Nově vybudované vodovody má sytit voda z vlastních, peceradských studní. V případě, že by spotřeba převyšovala jejich možnosti, posilovala by dodávku voda želivská.