„Chemicky ošetřujeme jeden z trámů, které drží strop výstavních prostor muzea. Trám napadl dřevokazný hmyz, nejspíš červotoč,“ potvrdil Lukáš Táborský, jeden ze dvou členů firmy, která moření historického trámu v muzeu prováděla.

Specialisté se při té příležitosti vylezli podívat také na půdu - a i tam objevili stopy po dřevokazném hmyzu. Podle Lukáše Táborského tam ale proces devastace dřeva nepokročil tak daleko, jako v případě onoho trámu, kvůli kterému do Týnce přijeli. 

Ošetření trámu nebyla ojedinělá, nýbrž opakovaná akce. Ta se koná dvakrát ročně.

Ulice Červené Vršky má v horní části zůstat bez aut až do 6. října.
Výpadovka na Prahu ulicí Červené Vršky je uzavřená. Práce potrvají do října

Jak potvrdila kastelánka týneckého hradu a vedoucí muzea Martina Hrušková, desinsekce probíhala na trámu v místnosti se stálou expozicí týnecké kameniny.

„Pod trámem se na vitrínách s kameninou objevil jemný poprašek vydroleného dřeva,“ uvedla s tím, že původně byly chemicky ošetřeny všechny trámy v místnosti, ale stopy červotoče se poté objevily pouze pod jedním z nich. „Ohledně půdy a krovů máme úplně nové informace a samozřejmě budeme řešit i tento prostor, aby se dřevokazný hmyz nerozšířil ještě více,“ dodala Martina Hrušková.

Jednorázové ošetření trámu přišlo muzeum na tři tisíc korun.