V pondělí 15. května začnou Technické služby Týnec (TS) s označování popelnic čipem, který zajistí jejich nezaměnitelnost. Náklady s nákupem a instalací čipu má uhradit samo město. V souvislosti s tím ale TS žádají obyvatele, aby odpadní nádoby připravili v den svozu na hranici pozemku tak, jak jsou zvyklí.
„V den svozu je prosím nechte na hranici pozemku do 15 hodin a neuklízejte je ihned po odjezdu popelářského vozu. Nádoby na odpad se mohou během této doby používat obvyklým způsobem. Nádoba s čipem bude mít nově vylepenou etiketu se znakem TS Týnec,“ sdělil Petr Drahoňovský z kanceláře týneckého starosty.
Chystají se setkání s občany
Jak bude celý systém pracovat, se obyvatelé jednotlivých částí Týnce nad Sázavou dozví při setkáních, která naplánovala radnice na období od 22. května do 21. června. „Cílem zavedení systému je zlepšení třídění odpadu a tím i snížení množství komunálního odpadu,“ připomněl Petr Drahoňovský.
Čipy umožňují evidenci nádoby. Čtecí zařízení, instalované na popelářském voze automaticky, bezobslužně zaznamená typ odpadové nádoby, její velikost, stanoviště - a také majitele nádoby. Současně nádobu zváží a zjistí množství vyprodukovaného odpadu. Díky všem těmto údajům pak bude možné lépe plánovat svozové trasy a tím šetřit další prostředky.
Do konce letoška „pojede“ odpadové hospodářství města postaru. Nezmění se poplatky za svoz, ani jejich četnost. Příští rok ale město nový poplatek za odpad stanoví. Jak sděluje v informacích týnecká radnice, sazba poplatku bude přibližně jednu korunu za litr odpadu za každý svoz. To také ale znamená, že výši platby nebude ovlivňovat skutečná hmotnost odpadu, ale objem nádoby, který obyvatelé použijí. Proto také současný systém s poplatkem „na osobu“ od 1. ledna 2024 skončí.
Současně to ale také neznamená, že totální vytřídění s de facto nulovým svozem nebude nic platné. „Každá nemovitost, tedy i ta bez nádoby, bude mít povinnou platbu za minimální množství 60 litrů odpadu na osobu měsíčně,“ upozornil Drahoňovský.
Velikost nádoby na výběr
Podle kalkulací technických služeb činí obvyklá denní produkce směsného komunálního odpadu u lidí žijících v rodinném domě 2 litry. U těch, co žijí v bytových domech, je dvakrát vyšší. Lidé si proto budou moci zvolit nádobu, která jim bude vyhovovat - v nabídce bude objem 60, 80, 120, 240, 360, 660, 770 a 1100 litrů - a jedenkrát za rok ji budou moci vyměnit na jinou. Nádoba bude vlastnictvím majitele nemovitosti nebo společenství vlastníků a každý si ji pořizuje na vlastní náklady.