V Týnci nad Sázavou volby dopadly, na první podívání, velice pestře. Bližší pohled ale ukazuje, že se ve složení rady 
a především vedení města nic nezmění.

Hlasující v Týnci nejvíce oslovila Volba pro město současného starosty Martina Kadrnožky. Na vlně preferování nepolitických politiků se s ním svezli i další dva kandidáti – ředitelka základní školy Hana Váňová a hodinář Vlastimil Vanžura. Strana proti posledním volbám ztratila jedno křeslo, když se mezi vyvolené nedostala radní, učitelka Galina Žďárská.

Necelé procento, respektive dvě, za vítězi zaostali na druhém místě Nezávislí a na třetím místě lidé z Otevřené radnice. Po přepočtu ale obě strany braly stejný počet mandátů, jako vítězná VPM.

Nezávislí do boje vytáhli 
v čele s novou tváří, státním úředníkem Petrem Znamenáčkem. S ním mezi sedmnáctkou zastupitelů znovu usednou i zeměměřič Pavel Korec a podnikatel Zbyněk Bartl. I tato kandidátka při volbách tratila. Zastupiteli už nejsou geolog Petr Korbel a geograf Luděk Šefrna.

To nově utvořená Otevřená radnice Alice Čečilové bere také tři křesla. S lékařkou do politiky vstupují i živnostník Jan Vaněček a zdravotní sestra Eva Brejlová.

Ani další nová strana, Srdce pro Týnec místostarostky Adriany Bursové, nevyšla naprázdno. Důvěřovalo jí necelých 10 % hlasujících. V zastupitelstvu Týnce tak znovu zasednou jak Adriana Bursová, tak zdravotní sestra Lenka Žužiová.

Také komunisté obhájili dva mandáty. Na místo podnikatele Františka Ptáčníka ale zasedne ekonomka Milena Povolná a doplní tak stávajícího zastupitele, technika Františka Kašpárka.


Černý kůň voleb v Česku, hnutí ANO 2011, v Týnci neuspělo. Do zastupitelstva vyšle jen předáka formovny oceli Luďka Skalického. Ten do zastupitelstva poskočil až ze čtvrtého místa kandidátky.


Sdružení pro rozvoj místních částí složené výhradně z obyvatel Chrástu nad Sázavou, oslovilo 8,7 procenta volících. To stačilo jen na jediný mandát pro lídra kandidátky, obchodního ředitele Bedřicha Pešana.


O jeden mandát přišla i ČSSD. Křeslo zastupitele obhájil jen lídr kandidátky, řidič Roman Hudrlík, ale hlavní účetní Jitka Vnoučková, zůstala mimo hru. Poslední volný mandát urvala se ziskem 6,21% kandidátka s názvem Týnec – dobrá adresa s lídrem, jednatelem s.r.o. Zbyňkem Pešou.


Na Dělnickou stranu sociální spravedlnosti pak zbyl Černý Petr, když jí důvěřovalo jen 2,77% voličů.


Ten, kdo poměry v Týnci zná už ví, že tohle rozložení sil jasně ukazuje, že koalici spolu vytvoří VPM, Srdce, KSČM, Sdružení místních částí, ČSSD a Týnec – dobrá adresa a to bude postačujících deset mandátů. Starostou se tak bezpochyby stane opět Martin Kadrnožka a místostarostkou Adriana Bursová.

BYSTŘICE

O to, rozhodovat v Bystřici o dění, usilovali kandidáti pouze na listinách klasických politických stran.

Po čtyřech mandátech získalo ANO 2011 (23,23%) a ODS (21,20%). Zastupiteli z těchto dvou sil se stali soudní znalec Tomáš Semrád, mechanizátor Josef Šembera, technik ČEZ Petr Kouba a také strážník s příjmením, které je nyní in, Pavel Babiš. ODS pak reprezentuje starosta Daniel Štěpánek, lékařka Růžena Dvořáková, ředitel školy Vladimír Chramosta a zdravotní sestra Hana Hofmeisterová.

TOP 09 bude hlasovat ve třech. Někdejší místostarostku, ekonomku Olgu Mokošovou doplní stavební technik Milan Vosátka a automechanik Luboš Holoubek.

Sociální demokraté do zastupitelstva Bystřice pronikli jen dva – manažer Libor Topol a referentka VZP Drahuše Jirovská.

I KDU-ČSL pobrala dva mandáty. Pavel Šobra je opravářem elektromotorů a Tomáš Filip servisním technikem.

Stejný počet hlasů budou mít i komunisté. Sedmnáctičlenné zastupitelstvo od nich doplní podnikatelé Petr Slavík a Pavel Baťha.