Vedle domácích se do soutěže zapojili také gymnasté a gymnastky z Bělé pod Bezdězem, Benátek nad Jizerou, Benešova, Čelákovic, Dobřichovic, Dobříše, Dolních Břežan, Milevska, Říčan u Prahy, Špindlerůva Mlýna.

Jedná se přitom o netradiční soutěž pro páry všech věkových kategorií. Pro větší jsou disciplínami prostná a kladina, menší tohle náčiní vymění za jednodušší lavičku. Tradiční závod na zakončení sezony je především o přesnosti cviků a souhře páru a pak také zábavě a radosti z pohybu.

Tou, kdo je u soutěže od jejího začátku, je týnecká trenérka Martina Mlýnková, pro tandemy také organizátorka a hlavní rozhodčí. „Gymnastiku jsme chtěli dělat také trošičku jinak, aby to nebylo jenom takové suché a závodníci, tedy především děti, se při tom také pobavili. Tandemy jsou vlastně i zakončením sezony a odměnou pro sportovce,“ uvedla hlavní rozhodčí, která tandemy považuje za jakési své dítě.

Jak se soutěž vyvíjela, do závodů organizátoři postupně zapojili také rodiče.

„Máme proto i kategorii zlatý tandem, kde cvičí dítě a rodič a pak i diamantový tandem pro dospěláky. Je to tak trochu pro ty, kteří si umí udělat legraci sami ze sebe. Cvičí v nich také rodiče, kteří s gymnastikou neměli a nemají vůbec nic společného a děti je k tomu dokázaly přesvědčit,“ uvedla.

21. ročník gymnastické soutěže Týnecké tandemy. | Video: Zdeněk Kellner

Kolegyně z týneckého gymnastického oddílu Helena Karešová pak ještě připomněla, že před čtyřmi roky se do cvičení v kategorii diamantových tandemů zapojily jen dva páry. „Dnes je jich třikrát tolik,“ sdělila.

„Máme docela solidní úrodu a jsme za to moc rádi,“ dodala k tomu hlavní rozhodčí.

Při závodech také členky Sportovní gymnastiky Týnec nad Sázavou poblahopřáli Janě Zídkové, dlouholeté a stále aktivní týnecké trenérce, současně také mamince Martiny Mlýnové, k blížícím se kulatinám.

Závody ale měly také další rozměr. Staly se prvními v rámci projektu EnvInSport, jehož cílem je osvěta a propagace na poli ekologicky udržitelných sportovních akcí. Do projektu se zapojili také koordinátoři a dobrovolníci ze čtyř zemí střední a východní Evropy. Vedle Česka pak také z Polska, Slovenska a Rumunska.