„Co je nového? Hlavně máme proti loňsku skvělé počasí. Poprvé po devatenácti letech má být hezky celé tři dny,“ uvedla ředitelka.

Pod dojmem loňského očistce, studeného deště a větru, nechalo Posázaví protentokrát vyrobit vedle triček s logem akce pro zásobovací družstvo červené, teplejší mikiny. „Abychom nezmrzli,“ zasmála se ředitelka. „Ale má být teplo a na to se moc těšíme,“ dodala.

A nezisková organizace i její příznivci se už nyní těší také na příští rok, kdy se uskuteční jubilejní dvacátá Čistá řeka Sázava. To bude podle ní pádný důvod k bilancování.

Na řeku i na její břehy letos během tří dnů vyrazí na 700 brigádníků. Jak ale Bohunka Zemanová připomněla, během dubna řeku očistí celkově až dva tisíce dobrovolníků. Někteří z nich totiž své okolí uklízejí i samostatně mimo termín popisované akce.

Na start úklidu do Týnce nad Sázavou v pátek dorazil celkově už podesáté také pan Eckhart Pelz z německých Drážďan.

„O akci Čistá řeka Sázava jsem se dozvěděl poprvé od Báry Čmelíkové a Bohunky Zemanové, které v českém centru v Drážďanech akci představovaly německé veřejnosti,“ uvedl starší muž česky. Potvrdil také, že ho gruntování okamžitě zaujalo, proto se rozhodl do centra Čech přijet. Právě v českém centru v Drážďanech se přihlásil pan Eckhart také na kurz češtiny. Díky tomu se řečí sousedního národa dokáže velmi obstojně domluvit.

Do Týnce ale přijela z Benešova na čištění řeky podruhé také paní Martina. „Štve mě, že lidé pořád dělají v přírodě binec, proto se úklidu řeky také účastním,“ vysvětlila.

Jednou z letošních novinek, která sice není pro zdar akce zásadní, ale víceméně jde o jakousi úsměvnou záležitost, je sbírání a sčítání nalezených bot. Sami brigádníci si před startem tipnuli, kolik jich do konce čištění, tedy do neděle 14. dubna bude. „Boty nakonec stejně skončí v kontejneru, ale ten, kdo vyhraje tipovací soutěž, dostane nějakou hezkou cenu od vedoucího druhého úseku Štěpána Zeleného. Co to bude, zůstane až do předání tajemstvím,“ tvrdí Bohunka Zemanová.

O něco zásadnější letošní novinkou je požívání trvanlivějších polypropylenových pytlů. Ty organizátorům dodal benešovský Pivovar Ferdinand, který v nich kupuje surovinu pro výrobu piva. Pytle, ačkoliv jsou čisté, se však pro svůj původní účel podruhé už používat z hygienických důvodů nesmění. Protože jsou však výrazně pevnější, než modré, platové, jednorázové pytle na odpad a mohou se plnit a vyprazdňovat odpadem až do „roztrhání těla“, může to svým způsobem snížit počet plastů, které jsou každoročně pro očistnou akci zapotřebí. „Nakonec je vysypeme, opláchneme, umyjeme a usušíme, abychom je mohli použít i příští rok,“ plánuje Bohunka Zemanová.

Novinkou spojenou s akcí však bude také to, že se tentokrát nebude konat večírek s vyhodnocením výsledků očisty řeky. Pro všechny brigádníky ho Posázaví pravidelně organizovalo zpravidla v týneckém kulturním domě. „Chceme toto setkání udělat až příští rok k dvacátému ročníku akce a spojit ho s poděkováním účastníkům,“ dodala ředitelka.