Na některých, k Vysočině blíž a také výš položených úsecích Sázavy, kvůli tomu dokonce brigádníci, kterých se jen na 80 kilometrů dlouhém úseku pod režií organizátorů z obecně prospěšné společnosti Posázaví zapojilo kolem šesti set, dokonce ani nevyjeli na řeku.

„Dneska je voda v řece ještě stále dobrá a každý z vedoucích úseků ví, co má dělat,“ připomněla ředitelka obecně prospěšné společnosti Posázaví Bohunka Zemanová. „Také proto dobrovolníci vyjeli na řeku s výjimkou prvního úseku, který čistí děti ze základních škol Divišov a Kácov. Tam se jde od posadovského mlýna do Kácova po břehu,“ uvedla s tím, že na sobotu se očekává zvýšení hladiny vodou, která doteče z Vysočiny případně i po odpuštění nádrže Švihov. Není proto vyloučeno, že v sobotu nebo zejména v neděli, už lodě nevyjedou.

Cvičení jednotek HZS a SDH na jezu v Českém Šternberku.
Jez zabiják na Sázavě poslužil k tréninku hasičů. Nacvičovali záchranu tonoucího

Zkušený vodák Martin Francesco Moravec, vedoucí pátého úseku z Týnce do Pikovic pak připomněl, že rozhodnutí, zda vyjedou i lodě, padne až podle momentální situace. „V extrémních případech půjdeme po břehu, bezpečnost je samozřejmě nejdůležitější,“ dodal při přestávce na oběd, který si dobrovolníci udělali v Podělusech v bývalém mlýně Brejlov.