„Na to, že jsme s takovou akcí neměli žádnou zkušenost, protože jsme ji dělali poprvé, se hodně povedla,“ zhodnotila Miroslava Pašková z odboru komunikace MO.

Při prezentacích Aktivních záloh, práce vojenských kynologů nebo pyrotechnického týmu, bylo na náměstí plno. 
A pak stačilo jen projít mezi lidmi, vidět a slyšet.

„To víš, mě se chlapi v uniformách prostě líbí,“ přiznala své kamarádce mladá maminka s klučíkem v kočárku.

Program měl tu správnou dramaturgii a gradoval právě v závěru akce.

Pravda, pondělní zahájení se odehrálo, kvůli počasí, trochu v utajení a komorně v KC Karlov. Pak ale teploty stoupaly a program se odehrával tam, kde měl. Na náměstí, lidem na očích.

„To, co předvedla aktivní záloha, to myslím od nich nikdo ani nečekal,“ pochválila Pašková. „Mám hodně kladných ohlasů na internetu, na jehož oddělení pracuji,“ uvedla mladá žena v uniformě.

V teple interiérů domu dětí a mládeže, KC Karlov nebo přímo na náměstí si návštěvníci mohli prohlédnout fotografie českých vojáků z afghánské mise i dětské představy našich ozbrojencích.

Nač se dívat bylo i v benešovském biografu, i když se dospělí na filmy Lidice a Tobruk, byť byl vstup zdarma, příliš nehrnuli.

Bezpečnost během každého dne Týdne s armádou zajišťovali vojenští policisté z Tábora. Do Benešova na Týden s armádou přijížděly i skutečné armádní osobnosti. Například jedna ze tří plukovnic vojenské policie Michaela Cvanová. Týdenní misi neodsloužila ve slavnostní, ale maskáčové, polní  uniformě.

Další zastávku bude mít Týden s armádou v Třebíči a pak v Žatci. Vzhledem k dojmu, jaký vojáci v Benešově zanechali, se dá předpokládat, že se za rok znovu vrátí.

„Při komunikaci s veřejností používáme i nová média, sociální sítě. A právě díky tomu máme na benešovskou akci na facebooku spoustu ohlasů z dalších měst celé České republiky. Lidé chtějí, abychom přijeli i k nim. Proto není návrat do Benešova tak jistý,“ přiznala Pašková.

Připomněla ale, že by se napříště v Benešově mohly odehrávat i menší akce, například ukázky techniky ve spolupráci s nedalekým Vojenským technickým muzeem Lešany.

„Mohli by se tu prezentovat i Aktivní zálohy, které jsou ve středních Čechách opravdu silné. Navíc je řada jejich příslušníků přímo z Benešovska,“ dodala Miroslava Pašková.