I to by se však brzy, ještě v létě, mělo změnit. „Na portály tam přibudou nové měřiče rychlosti,“ potvrdil benešovský místostarosta Roman Tichovský. O radaru v Tužince se mluví nejméně od roku 2015, kdy došlo k rozsáhlé rekonstrukci silnice. Tehdy místo „tankodromu“, kde se díky nekvalitnímu povrchu jezdilo přece jen trochu „zadrženě,“ vzniklo takřka dokonalé „letiště.“

Přitom už tenkrát měla podle Romana Tichovského Policie ČR požadavek umístit do Tužinky radar .„K tomu ale nedošlo,“ posteskla si mluvčí Policie ČR Barbora Schneeweissová s tím, že myšlenku instalace technického kontrolního zařízení oživila Městská policie Benešov o čtyři roky později. „Strážníci nás požádali o schválení úseku měření a to jsme jim také udělili,“ vysvětlila policejní mluvčí.

Od té doby je záležitost v administrativní přípravě. Město na ni už má také připravené peníze. Z původních pěti milionů korun se v dubnu výdaje v rámci druhého rozpočtového opatření o dva miliony snížily. Instalace by měla přijít na řadu během několika málo týdnů. Za krajnicemi silnice už jsou totiž připravené „grunty“ pro přišroubování portálů.

Radary budou dva

„Ty budou dva. Jeden přímo v Tužince, tam kde kdysi bývalo parkoviště se stánkem občerstvení. Druhý bude stát při jízdě na Benešov hned za mostem přes Sázavu u Poříčí nad Sázavou,“ připomněl benešovský místostarosta. V současnosti se prakticky už jen čeká, kdy na místo výrobce portály přiveze. Jejich instalace si pak vyžádá krátké omezení dopravy.

Systém měření rychlosti bude stejný, jak funguje například na Chlístově, v Kozmicích nebo v benešovské Čechově ulici. Překročení rychlosti i se snímkem a registrační značkou vozidla se dostane na monitory a do počítače Městské policie Benešov. Ta pak zaznamenanou situaci vyhodnotí a předá k dořešení správnímu orgánu. Právě odtud pak přijde majitelům vozidel výzva k zaplacení pokuty za dopravní přestupek.

Nové zařízení bude ale dokonalejší, než zmiňované přístroje v obcích. Změří nejen okamžitou a úsekovou rychlost, ale také motocykly, a to dokonce v obou směrech jízdy. „Radar má v Tužince své opodstatnění,“ je přesvědčený benešovský místostarosta s tím, že tam dochází k těžkým nehodám a zemřelo tam už příliš mnoho lidí.