Snazší cestu do středních Čech budou mít nyní nejen zájemci o region, ale také peníze z Evropské unie, které by měly podpořit cestovní ruch. Taková byla alespoň představa krajských zastupitelů, když rozhodli o založení akciové společnosti Středočeská turistická a informační služba. Vyhověli tak starostům, zástupcům sdružení obcí i neziskových organizací žádajícím vytvoření instituce, která by byla prostředníkem mezi regiony a krajem. „Volali jsme po ní delší dobu,“ potvrdil předseda Svazu obcí Rakovnicka Radomil Dvořák. „Již před dvěma roky,“ navázal představitel obecně prospěšné společnosti Zlatý pruh Polabí Petr Hlaváč.
Středočeská turistická a informační služba by mohla začít fungovat od Nového roku. „Zaměří se na podporu rozvoje cestovního ruchu, poskytování turistických informací, koordinaci sítě informačních center a propagaci regionu,“ řekl novinářům hejtman Petr Bendl. Jak připomněl krajský radní pro regionální rozvoj Ladislav Kutík, nová společnost má také zčásti suplovat cestovní agentury. „Ano, chceme dovážet turisty,“ potvrdil Kutík. Setkávali jsme se s tím, že neexistuje touroperátor, který by zájemcům zařídil pobyt ve středních Čechách,“ konstatoval s dodatkem, že jedním z cílů je také získávat pro výjezdy do okolí turisty, kteří navštíví Prahu.
Především však podle Kutíka má nová krajská akciovka pomáhat při přípravě projektů rozvoje cestovního ruchu financovaných z prostředků Evropské unie. „Prostě být pomocníkem těch, kteří si schopni pomoci sami nejsou – nebo pomoc z hlediska personální kvality hledají těžko,“ připomněl hejtman s tím, že cílem je zejména podpora malých hráčů na poli cestovního ruchu. „Zvláště starosty menších obcí současně varujeme, aby si rozmysleli, než si na podporu cestovního ruchu najmou privátní agenturu – aby nenaletěli podvodníkům,“ konstatoval.
Až se činnost Středočeské turistické a informační služby rozběhne, je možno očekávat nejen prezentaci středočeských pamětihodností na veletrzích cestovního ruchu či poskytování služeb konkrétním zájemcům o jezdeckou či například golfovou turistiku nebo technické památky, ale zájemci by se měli dočkat i tematických brožur, map či souborů tipů na výlety. S její pomocí se také má do regionu dostat víc peněz na podporu cestovního ruchu. „Třeba u nás pomoc nepotřebujeme,“ podotkl Kutík, který je nejen krajským radním, ale současně i starostou Nymburka. Město je prý aktivní a pomáhá i okolním obcím. „Díky turistické a informační službě ale bude možno poradit i dalším malým obcím, jak u nich vylepšit nabídku – například pokud tam mají ubytování na farmě, jak mohou získat dotace na agroturistiku,“ vysvětlil Deníku Kutík.
Rozjezd činnosti nové společnosti se teprve připravuje – už nyní ale mohou obce i další zájemci přicházet se svými potřebami a požadavky. Prozatím je nejvýhodnější kontaktovat odbor regionálního rozvoje krajského úřadu. I ten se bude snažit napomoci k tomu, aby obce byly připraveny na svůj rozvoj za pomoci evropských peněz. Úředníci k této problematice nejen chystají 16 setkání u kulatého stolu v jednotlivých regionech kraje, ale také slibují podporu při hledání cest, jak pro konkrétní místo získat nejen dotace, ale také více turistů.