„Z návsi vyrazíme na pochod, celkově dlouhý zhruba dvanáct kilometrů, v půl desáté dopoledne," připomněla zastupitelka obce a turistka Hana Šťastná.

Aby se turisté na Velkonáč s nadmořskou výškou 509 metrů dostali, musejí překonat dálnici. K tomu tentokrát využijí most na silnici z Vlašimi do Kácova.

Jejich cesta bude mít i několik zastávek. Jedna z nich je na samotě Lipina, kde si výletníci připijí a budou mít i malé pohoštění sestavené u vánočních dobrot.

„Tentokrát jdeme už popáté," upozornila Hana Šťastná s tím, že se výšlapu účastní kolem dvacítky psářských obyvatel. „Na oslavy Nového roku se přihlásilo zhruba čtyřicet lidí a téměř všichni slíbili, že na Velkonáč půjdou také," uvedla jedna z organizátorek.

Na Velkonáč vyrazí vedle dospělých také děti, maminky s kočárky a doma účastníci nenechají ani své psy. Na zpáteční cestě si účastnici pochodu svaří víno, opečou buřty, vyfotí se na nový nástěnný kalendář a popřejí si do nového roku všechno nej. Do Psář ke skutečným oslavám Silvestra se pak kolona vrátí kolem šestnácté hodiny.