„Objekt se dostal do stavu, kdy jeho statika nebyla nejlepší a dokonce kvůli tomu ohrožovala i své okolí,“ poznamenal starosta Benešova Petr Hostek.

A i když se o ubourání části tržnice, respektive poloviny stavby v Benešově hovoří také už několik let, Benešovský deník o takovém záměru radnice psal už v červenci 2012, teprve nyní k tomu radnice získala demoliční výměr. „Bylo na čase. To, co tam stálo, to opravdu nebylo vkusné, to se jim moc nepovedlo. Už v době, kdy byl objekt přestavován na tržnici, to byla opičárna,“ míní benešovský pamětník Ladislav Hendrych.

Dosud platný územní plán města počítá s tím, že místo objektu vystrčeného do uliční čáry, vznikne další zelený koutek města. To však podle starosty Petra Hostka postrádá smysl. „Kvůli tomu, že by tam měla být městská zeleň, by tam současně vznikl, promiňte mi ten výraz, freiplatz, který by se táhl od objektu, jemuž se říká Modrá kostka až k Obchodnímu domu Hvězda,“ připomněl Petr Hostek s tím, že centrum vlastně žádným pořádným centrem není.

Původně zamýšlená úprava by takový dojem podle starosty ještě prohloubila. Radnice proto chce na místě bývalé tržnice, která bude ubourána jen z poloviny, nechat vybudovat informační středisko a, což je pro Benešov poměrně důležité, veřejné záchodky. Právě ty našly místo v objektu tržnice, ale i ony samozřejmě padnou za oběť demolici.

Architektonicky by nová kompozice měla podle Hostka oku lahodit, i když tam vzniknou jen stavby dočasného charakteru. Pomoci tomu má spolupráce se studenty architektury ČVUT, kteří už v Benešově byli a navrhli řadu změn.  „Nyní projednáváme změnu územního plánu a díky tomu by tam bylo sázet pažit zbytečné. Unimobuňky ani mobilní sruby tam ale rozhodně nebudou,“ ujistil benešovský starosta.

Po odstranění dočasných staveb by prostor měl doplnit skutečně plnohodnotný objekt. Kdy se tak stane, ale není jasné. Jistý je ale harmonogram demolice. V první fázi do konce týdne dělníci rozeberou střechu. Pak přijde na řadu druhá etapa, bourání ochozu. To by mělo skončit první prázdninový den. Do půle července by pak měla bývalá tržnice zcela padnout.