Teprve později, v únoru 2010 nechalo město, nový vlastník celého 25 hektarů velkého prostoru, strhnout zeď oddělující civilní sektor v Táborské ulici od někdejšího vojenského. A místo současně nabídla motoristům. Ti tam od té doby parkují zdarma.

„Parkovat zadarmo je fajn. Přes noc bych tu ale auto raději nenechal,“ uvedl šedesátiletý Mirek, který auto odstavuje v kasárnách každý pracovní den. Jeho názor nezviklala ani informace o nové kameře. „Kamera tam může být, ale když někdo bude chtít auto vykrást, nezabrání mu v tom,“ míní.

Podle velitele benešovských strážníků Radka Stulíka parkoviště ale v Táborských kasárnách neproslulo zvýšenou kriminalitou, ale něčím jiným. „Tuningovými hrátkami mladých mužů a žen ve Favoritech a Feliciích,“ potvrdil Radek Stulík.

Ani to ale z neplaceného parkoviště placené neudělá. Platí to i proto, že se podmínky před nedávnem změnily. Živelné parkování a především nekontrolované radovánky mladých motoristů skončilo. Město na objekt v horní části parkoviště, poblíž domu sociálních služeb, nechalo nainstalovat kameru.

Už třináctou ve městě. I ta je připojena k dozorovému systému napojenému na městskou policii. Město před časem celý soubor technického zařízení, které pomáhá zvýšit bezpečnost v Benešově, nechalo modernizovat. A v rámci tohoto zlepšení kameru do kasáren umístilo na úkor dřívějšímu stanovišti.

Důvody, proč Benešov kameru do kasáren „nasadil“, jsou v podstatě dva. Prvním z nich je už zmiňované radovánky mladých majitelů aut, kteří si na zpravidla v noci prázdném prostoru zkouší trvanlivost pneumatik. Druhým pak dlouhodobá rekonstrukce Tyršovy ulice. Tamní obyvatelé kvůli tomu nemohou parkovat auta před svými domy a tak to bude až do podzimu. Město jim proto nabídlo záchytné parkoviště v Táborských kasárnách.

„Pro obyvatele z Tyršovy ulice jsme z uvedených důvodů vyhradili část parkoviště. A právě tento prostor kamera pokrývá,“ uvedl starosta Benešova Petr Hostek a potvrdil, že na nehlídaném místě se scházela mládež při tuningových radovánkách.

Obrázek z kamery, jak už řečeno, pokrývá jen horní část parkoviště. Se záběry z dolní části parkovacího místa město nepočítá. „Uvažovali jsme o tom, ale vzhledem k tomu, že v dohledné době půjde monstrum hlavní kasárenské budovy dolů, přišlo nám zbytečné investovat do parkoviště peníze,“ dodal starosta Benešova.

Zatím není rozhodnuto ani o tom, zda po dokončení rekonstrukce Tyršovy ulice a přesunu aut tamních obyvatel k jejich domům, kamera v kasárnách dál zůstane.

Starosta Petr Hostek ale věří, že už v době dokončení prací v Tyršově ulici, tedy na podzim, začne stavební ruch v kasárnách v prostoru přilehlém k Táborské ulici a parkoviště tam už nebude.

Táborská kasárna

 • Vojsko sídlilo v benešovských kasárnách už v době Rakouska-Uherska.
 • Po odchodu Armády České republiky v roce 2008 celý areál s rozlohou 25 hektarů získalo zdarma město.
 • Konaly se tam celkem čtyři ročníky festivalů Sázava Fest a Let It Roll.
 • Na opuštěné budovy útočili sběrači kovů.
 • Do opuštěných objektů se po čase nastěhovali bezdomovci a domov tam na čas našli i narkomani.
 • V zimě si lidé bez domova v montovaných objektech přitápěli a následný požár museli likvidovat hasiči.
 • Město najalo bezpečnostní agenturu, která zamezila přístup nepovolaným osobám.
 • Benešov nechal řadu objektů v centru areálu zbourat.
 • Na parkovišti před hlavní budovou se konají Dny prevence složek IZS.
 • V hlavní kasárenské budově cvičí zásahové jednotky Policie ČR.
 • V horní části kasáren u hlavního vchodu buduje město dům sociálních služeb.
 • Radnice počítá se zbouráním hlavní kasárenské budovy.
 • Vedení města nabízí část prostoru developerům, kteří by v kasárnách měli vybudovat Nové Město pro až tři tisíc lidí.
 • Radnice podporuje vznik obřího zábavního centra v zadní části bývalého vojenského prostoru.