Už posedmé se pětapadesát skupinek dětí, vždy s jedním dospělým, v kostýmech tří králů vypravilo do ulic a domácností. „Každým rokem se nám daří vybrat podobnou částku, která vždy patří mezi největší v arcidiecézi. Rekordní byla ta před třemi roky, krátce po přírodní katastrofě v jihovýchodní Asii,“ informovala ředitelka farní charity ve Vlašimi Libuše Němcová. „Lidé přispívali do zapečetěných pokladniček většinou ochotně. Štědřejší byli na vesnici, kde se objevovaly i tisícikoruny,“ dodala Němcová.
Tříčlenné skupinky vybavené flétničkami se vydaly koledovat také v Benešově. Zde se koledníkům podařilo shromáždit přes padesát sedm tisíc korun. „Oproti loňskému roku je to o deset tisíc více. Moc všem lidem děkujeme,“ uvedla koordinátorka benešovské charity Blanka Novotná s tím, že i přístup lidí ke koledníkům se letos výrazně zlepšil. S velkým pochopením se skupinky setkaly především u starších lidí. „Lidé začínají chápat, že se nejedná o žebrání, ale o navrácení se k tradicím. Perfektní to bylo v domě s pečovatelskou službou, kde se hodně vybralo. Jeho obyvatelé byli úplně zlatí, plakali a zvali nás na příští rok,“ dodala.
Na konečné částce se podíleli také návštěvníci Tříkrálového koncertu v kostele sv. Anny na benešovském náměstí. I zde byl letošní výtěžek rekordní. „V kostele se každoročně schází stálí návštěvníci, kterým se tato muzika líbí, naplňuje je a obohacuje,“ říká Novotná.
Výtěžek sbírky putuje na celorepublikové konto. Část těchto finančních prostředků je určeno na sociální projekty u nás i v zahraničí. Šedesát procent peněz z těchto sbírek se vrací zpět do farností. Například ve Vlašimi se použijí na provoz ošetřovatelské služby či výpomoc sociálně slabým rodinám. ⋌(rou)